Přesto se mezi místními nemluví o ničem jiném, než o nedělním incidentu, při kterém měl pětapadesátiletý muž zaútočit nožem na svou o sedm let mladší ženu a dvaadvacetiletého syna. "Ano, včera tu bylo spousta policejních aut, přiletěl i vrtulník. Je hrozné, že si lidé v rodině dokážou takhle ublížit," debatují u chodníku naproti hospodě tři zdejší ženy.

Policisté do Vršců na Jičínsku vyjížděli v neděli 29. května krátce před 16. hodinou na základě oznámení o napadení dvou lidí. Konfliktu, který vyústil v pokus o dvojnásobnou vraždu, měly podle policejní mluvčí Elišky Majerové předcházet dlouhodobé spory v rodině. Otec měl svým příbuzným dokonce opakovaně vyhrožovat tak, že se důvodně obávali o svůj život.

"Spory měly vyvrcholit samotným útokem na manželku. Syn se měl ve snaze ochránit svoji matku pokusit svého otce fyzicky zastavit. Následkem toho mělo dojít k další potyčce, při které se měl podezřelý zranit," předběžně informuje Majerová. Ženu ve vážném stavu transportoval vrtulník do hradecké fakultní nemocnice.Po incidentu zraněný podezřelý z místa činu odjel, přivolaní policisté jej ale do hodiny vypátrali a odvezli do nemocnice na vyšetření. Poté jej zadrželi a zahájili proti němu úkony trestního řízení.

Hádky na denním pořádku

Stavení, ve kterém se měl k hrůzný čin odehrát, od silnice skrývá malý park. Policejní páska zmizela a po zásahu a vyšetřování kriminalistů zbyly pouze vyjeté koleje v trávě. Oslovení obyvatelé Vršců sice potvrzují, že v obci došlo v neděli odpoledne k policejním manévrům a příletu vrtulníku, podrobnosti ale zatím netuší. Informace se nicméně šíří rychle. "Pocházím z Kozojed. Už ráno, když dcera jela autobusem do školy, zaslechla o pokusu o vraždu ve Vršcích od spolužačky," dodává jedna z debatujících žen. Ani jedna z nich nesdělila své jméno, potvrzují ale, že v domě mělo ke konfliktům docházet častěji.

To potvrzuje i sousedka, která po vydání této zprávy kontaktovala Jičínský deník. Redakce její jméno zná. "Všichni občané naší vesnice vědí, že v rodině byly problémy - krádeže, hádky, hlasitá hudba. Hádky byly na denním pořádku, sousedé se báli jejich psa, který neustále běhal po vesnici," uvádí žena. V den incidentu byla na zahradě a konflikt slyšela. Podle jejích slov se to nelišilo od běžných sporů, které se v domě odehrávaly. "Až na hysterický pláč," dodává.

Podle starosty obce Jaroslava Hnízda se na obci o problémech spojených s touto rodinou nejednalo, o poměrech ve stavení prý místní nevěděli nic konkrétního. "Včera jsem nebyl doma a přijel jsem až poté, co se to stalo. Nevím o tom, že bychom na obci řešili nějaké závažnější incidenty spojené s touto rodinou. Odpady platili pravidelně a obecních akcí se moc neúčastnili," dodává

Bližší informace o případu zatím policie odmítla kvůli pokračujícímu vyšetřování sdělit. Podezřelý muž zůstává zadržen a v pondělí po 14. hodině jej kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy ukončeného ve stádiu pokusu a z přečinu nebezpečného vyhrožování. Pokud mu prokážou vinu, hrozí muži patnáct až dvacet let za mřížemi, případně i výjimečný trest.