Miminko porodila doma začátkem týdne, druhý den pak matka dívky údajně informovala policii o zrůdném činu, kterého se její dcera dopustila. Jak k vraždě došlo, nyní prošetřují krajští kriminalisté.

Oznámení o úmrtí novorozence na Jičínsku přijala královéhradecká kriminálka v úterý 4. června. „Z prvotního ohledání na místě a dalšího šetření získali informace, které vedly následující den k zahájení trestního stíhání osmnáctileté matky dítěte pro spáchání zvlášť závažného trestného činu vraždy,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková. Na základě obvinění policie je žena stíhána vazebně.

Se svou matkou a sourozenci žije ve Střevači na Jičínsku zhruba pět let.

Starostka obce Jaroslava Rychnová uvedla, že rodinu zná jen z vidění, v obci totiž není trvale hlášena. „Holčina vypadala rozhodně mladší, znali jsme ji, jak chodila do obchodu s telefonem u ucha. Je to tragédie, kdyby nás oslovili, moc rádi bychom pomohli,“ říká starostka a přitom se jí chvěje hlas.

Sousedka z bytovky, kde rodina bydlí, tvrdí, že vůbec nic neslyšela, ani matku, která rodila doma, ani pláč novorozence. „Neumím si představit, co se stalo. Ony nechtěly o těhotenství vůbec mluvit,“ zamýšlí se další z místních žen. Je jí líto, že je matka s dcerou nepožádaly o pomoc. Vše se dalo řešit a miminko by si rád určitě někdo osvojil.

Seniorka, která rodinu velice dobře znala, jen kroutí hlavou. „Nejde mi to do hlavy. Říkala, že dítě nechá v porodnici,“ vypráví o dívce, která jí chodila pro nákupy. „Jde o rodinu ze sociálně slabších poměrů, vloni jim zemřel otec,“ pokračuje seniorka a tvrdí, že budoucí matka jezdila k lékaři do Jičína. Poslední dobou prý byla málomluvná. Podle ženy porodila doma, i když pomoc si mohla přivolat, měla mobilní telefon.

„Já jsem se jí ptala, kdy bude rodit, a ona mi řekla i pohlaví dítěte. Nechápu, jak to mohlo takhle skončit. Její máma snad dokonce vyprávěla v zaměstnání, že mají doma mrtvé dítě, “ připomíná si hrůznou událost.

Psycholog Jan Lašek se domnívá, že u dívky se nemusely vyvinout mateřské reflexy. Navíc mohl nastat problém, že dítě opravdu nechtěla, nechtěla o ně pečovat a zbavila se ho nejhorším možným způsobem.

Milan Chvojka z jičínského státního zastupitelství uvedl: „Po zahájení úkonů trestního řízení jsme případ předali krajskému zastupitelství.“ Osmnáctileté ženě hrozí v případě odsouzení až dvacetiletý trest odnětí svobody, případně i trest výjimečný. Paradoxem je, že v nedalekém Jičíně je od roku 2015 k dispozici babybox, který mohl narozenému miminku zachránit život.