Oba muži byli zadrženi na Benešovsku ve dvou různých obcích poblíž svých bydlišť.

"Kriminalisté jim kladou za vinu, že v roce 2020 jako předsedové dvou různých spolků, úmyslně použili prostředky získané z dotace na jiný než určený účel. Po společné domluvě o pár měsíců starší muž požádal o dotaci na fotbalový turnaj v rámci jednoho projektu pro mládež, přestože věděl, že všechny náklady byly již na tuto akci uhrazeny a nebylo tedy třeba žádné dotace. Navíc požádal ještě o více peněz, než turnaj skutečně stál," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Po obdržení půlmilionové dotace pak část peněz zaslal na svůj osobní účet, část své partnerce, část vybral v hotovosti a více než dvě třetiny na účet spolku, jehož předsedou byl druhý obviněný muž.

Tatér bez živnostenského oprávnění by mohl skončit až na dva roky ve vězení. Ilustrační foto.
Tetovat se naučil ve vězení. Za neoprávněné podnikání Hradečákovi hrozí dva roky

"Jako platbu faktury za zcela smyšlené položky turnaje, jako například pronájem hřiště, úhrada lékařské služby, rozhodčích, organizační služby a úklidu areálu. Mladší z obviněných mužů poté peníze z bankovního účtu vybral a využil je blíže neznámým způsobem," popsala policejní mluvčí.

Kvůli obavám, že by starší z mužů mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky, podali policisté státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby.

"Obava ohledně ovlivňování svědků pramení z toho, že už několik osob na jeho nátlak při podání vysvětlení vypovídaly nepravdivě a v jeho prospěch. Pokud by tyto osoby nadále vypovídaly i v pozici svědků nepravdivě, jednalo by se o trestný čin křivá výpověď, za což hrozí až tříleté vězení. Policisté mají důvodné podezření, že muž obdržel dotace na realizaci tohoto projektu ve více krajích a získané peníze v řádu několika statisíců využil jiným způsobem než pro deklarovaný účel," doplnila Kormošová.

Místo slibované „léčby“ žena přišla o úspory a ještě se zadlužila. Kartářka ji připravila o více než milion. Ilustrační foto.
Kartářka vylákala z ženy milion korun. Hradečtí policisté ji obvinili z podvodu

Soudce návrh státního zástupce v pátek odpoledne akceptoval a staršího muže do vazby poslal, mladšího stíhá policie na svobodě.

Oběma hrozí vězení na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest, a to i přestože smlouvu o poskytnutí dotace po odhalení nesrovnalostí, které zjistila veřejnosprávní kontrola krajského úřadu, žadatel vypověděl a dotaci vrátil. O několik měsíců později byl spolek, v které byl starší muž předsedou, přejmenován a posléze na základě likvidace i vymazán z veřejného rejstříku.