Předseda krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Královéhradeckého kraje Jaroslav Drtina, zadržený na sobotním extremistickém mítinku ve Svitavách, nebyl, navzdory tvrzení DSSS, zatím obviněn z žádného trestného činu.
Tvrzení oficiálního webu DSSS ale vyvrací svitavská policie.
„Co se týká osoby předvedené při sobotním pochodu na policejní služebnu, nebylo dosud žádné obvinění vzneseno,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kaizarová.
Přesto nemusí být tvrzení DSSS daleko od pravdy. Jak již Deník informoval, nad předsedou krajské organizace se skutečně vznáší možné obvinění podle paragrafu 403 trestního zákona: Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.
Toho se měl Drtina dopustit tím, že v průběhu projevů na svitavském náměstí prodával předměty se symbolikou zakázané Dělnické strany. Šlo především o trička a odznaky se stranickým symbolem DS v ozubeném kole.
Podivná symbolika
„Dělnická strana byla na základě soudního rozhodnutí zakázána pro napojení na neonacistickou scénu, odkazy na nacistické Německo i rasistické prvky programu. Strana tím byla postavena mimo zákon a spolu s ní tak i její symbolika,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování.
Jaroslav Drtina kromě své politické funkce ale provozuje i takzvaný Dělnický butik. Jde o zásilkový či přímý prodej věcí, které mimo jiné obsahují i zakázané symboly. Odkaz na stránky butiku lze nalézt i na oficiálních webových stránkách DSSS. Samotné stránky Dělnického butiku už čtenáře ale rovnou informují o tom, že činnost butiku je výrazně omezená, protože velkou část jeho sortimentu zabavila policie.
„Pan Drtina byl předveden na policii ke zjištění totožnosti a podání vysvětlení ve věci přečinu podpory a propagace hnutí. Závadnost či protiprávnost nabízeného zboží bude muset zhodnotit znalec v oboru,“ uvedl dále zdroj.
Za podobný trestný čin už bylo v minulosti několik osob odsouzeno. Místopředsedkyně Dělnické mládeže (DM) Lucie Šlégrová a další dva členové DSSS byli v Mostě za nesení vlajky s logem rozpuštěné DS odsouzeni k veřejně prospěšným pracím. Soud své rozhodnutí odůvodnil právě tím, že se jedná o symboly, které propagují hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.
Za tento trestný čin ale může být uložen trest v rozmezí jednoho až pěti let odnětí svobody.