Hlídky v roce 2009 řešily celkem 15 967 přestupků. Neuvěřitelných 15 060 deliktů mají na svědomí motoristé. V 744 případech pykali za překročení rychlosti.

„Přestupky v dopravě jsou nejvíce vidět. Navíc jejich zadokumentování není tak náročné jako třeba přestupky v občanském soužití. Proto je jich tak velké množství,“ vysvětlil ředitel Městské policie v Hradci Miroslav Hloušek.

Strážníci se vloni často potýkali také s naléváním alkoholu dětem, a to ve 113 případech. Drobných krádeží a dalších přestupků proti majetku řešili 248, proti narušitelům veřejného pořádku policisté zasahovali v 373 případech.

Hradečtí strážníci se však nevyhýbají ani trestným činům. Jen vloni jich státní policii předali 121.

Na pokutách hlídky za dvanáct měsíců vybraly téměř 5,9 milionu korun.

„Setkal jsem se s názorem, že máme předem určeno, kolik máme vybrat, a podle toho úkolujeme strážníky. To však není pravda. Ani to není etické. My máme navíc v rozpočtu příjmy pouze ze smluv se třemi obcemi, kam zajíždíme,“ řekl Hloušek.

Na konci roku měla městská policie 118 zaměstnanců. Téměř polovina z nich, 58 osob, je ve věku od 31 do 40 let. Maturitu má 101 lidí, vysokoškolský titul osm.