„Všechny hovory musí být bezprostředně vyhodnoceny a okamžitě předány nejbližším policistům,“ ujišťuje mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Velmi častým jevem je, že se lidé domnívají, že hovoří s policisty v daném regionu. Opak bývá pravdou. Pak poměrně složitým způsobem jsou od oznamovatele získávány další a upřesňující informace.

Oznámení, která přijal v úterý operační důstojník ve Svitavách, bylo přeposláno od kolegů z Brna, druhý telefonát se týkal oznámení možného trestného činu spáchaného na Plzeňsku. „Oba však byly během velice krátké doby správně vyhodnoceny a informace téměř okamžitě předány hlídkám v terénu,“ řekla Štegnerová.

První případ oznámený v Brně se týkal silně znečištěné vozovky v malé obci na Svitavsku, po níž jel oznamovatel coby řidič osobního vozidla. „Sám měl důvodnou obavu o bezpečnost jiných řidičů. Operační důstojník v Brně správně vyhodnotil oznámení a informaci předal do Svitav. Pak již stačilo vyslat hlídku na místo určení. Ta však zjistila, že je vše již v naprostém pořádku. Větve i bláto byly odstraněny,“ poznamenala mluvčí.

O pár hodin později policisté přijali anonymní telefonát. „Informace se měla týkat trestného činu, páchaného v jedné obci na Plzeňsku. Údajně se jednalo o černý odběr energie. Ve spolupráci s kolegy z Plzeňska dorazila hlídka na určené místo během chvilky a s ní i pracovník energetiky. Ten neoprávněný odběr na uvedeném místě vyloučil,“ dodala Štegnerová.