Starší pudlice se provinila pěnou u mordy a štěkotem. V panické hrůze z možného výskytu vztekliny ji policista ubil k smrti. Umlácené tělíčko, které na radu veterináře exhumovali, předávali v pátek do laboratoře. „Museli jsme zjistit, zda opravdu nemohla mít vzteklinu, přestože byla řádně přeočkovaná," vysvětluje Alena Trojanová.

Pejska měli od štěněte. Byla klidná a bezkonfliktní. Když se ale uhonila, tvořila se jí zřejmě po dvou prodělaných operacích u tlamy pěna. Na černé srsti velmi znatelná. „Mají ji v pražském ústavu v laboratoři. Veterinář říkal, že rozbor na vzteklinu má absolutní přednost před vším. Kdyby měli jen stín podezření, už bychom byli na infekčním oddělení. Všichni," dodala majitelka fenky.

Hnali ji násadami

Tragédie se stala v pondělí 30. července odpoledne. Hárající fenka opustila zahradu majitelů a vyběhla na zálety. Zpátky ji měli zahnat tři muži, podle svědků prý s násadami v rukou. Na cestě k domu se jeden z nich rozhodl pro razantnější úder.

Jedním ze svědků byl havlovický místostarosta Martin Kult. „Momentálně se k případu nechci vyjadřovat, protože ho šetří policie. Dokud nebude vše uzavřeno, nebudu dávat žádné informace. Jsme malá obec, nechtěl bych svým vyjádřením nikomu ublížit," podotkl místostarosta Kult.

O ubití pejska se redakce dozvěděla díky čtenářce, která do Krkonošského deníku zaslala e-mail. V něm popsala událost i muže, který měl fenku usmrtit. „Útočníkem byl muž, povoláním policista, a pudla umlátil na příjezdové cestě majitelů psa. Vím, že volné pobíhání psů je zakázáno, ale jistě existuje řada jiných způsobů možné nápravy. Celá záležitost mě pobouřila a nechápu, jak může tento člověk zaštiťovat heslo: Pomáhat a chránit," napsala doslova žena, jejíž jméno má redakce k dispozici.

Redakci Jabloneckého deníku potvrdila zase tyto skutečnosti Dagmar Kubištová z Ligy na ochranu zvířat s tím, že zlomovým momentem je předání mrtvého zvířete do laboratoře. „Poradila jsem majitelce, aby fenku vykopali a prostřednictvím veterináře poslali na rozbor," řekla.

Případem se začala zabývat policie. „O této nešťastné události jsme se dozvěděli v pátek. Vnitřní kontrola případ prověřovala a na základě zjištění ho ještě týž den předala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS)," uvedla tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková a pokračovala: „Na místě byl jak policista, tak několik dalších lidí. Zatím se ale nepodařilo prokázat jejich podíl na ubití psa, tedy nedopustili se ničeho nezákonného. Ovšem záleží na dalším vyšetřování."

Obvinění nepadlo

Jak potvrdila mluvčí GIBS Radka Sandorová, inspekce se věcí opravdu zabývá. „Všichni zúčastnění budou vyslechnuti. K případu je vyžádán i znalecký posudek a než se všechny jeho okolnosti objasní, bude to nějakou dobu trvat. Policista zatím obviněn není, ale jsou zahájeny úkony trestního řízení ve věci poškození cizí věci," dodala Radka Sandorová.

LENKA STŘIHAVKOVÁ
MIROSLAVA JASANSKÁ