Policisté dopadli trojici zlodějů, kteří od koce loňského roku vykradli na třicet objektů v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Odcizili kola, nářadí a další věci v celkové hodnotě půl milionu korun.  Dva muži ve věku 36 let z Hradce Králové a dvacetiletá žena z Čáslavi byli obviněni  z krádeže a z porušování domovní svobody, jeden z mužů je navíc podezřelý, že ve 140 případech  prodal nebo dal lidem pervitin.

Kola za 140 tisíc
Trojice je podezřelá například z dubnového vloupání do hradeckého cykloservisu. Pachatelé z něj odcizili  šest jízdních kol a  cyklistické příslušenství. Majiteli  tak  způsobili škodu téměř 140 tisíc korun. Na místo byl přivolán také psovod se služebním psem Vildou, který zde prověřil možný pohyb pachatele. Jeden z odcizených bicyklů policisté nalezli nedaleko místa činu.

Rozdělené role

„Předmětem jejich zájmu byly sklepy a sklepní kóje, garáže, přístřešky a rodinné domy," uvedla mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Podle policistů věděli, po čem bude poptávka, a podle toho si typovali místa a lokality. Měli také přesně rozdělené role: jeden z trojice zpravidla hlídal a ostatní kradli.

Věci buď společně odnášeli do úkrytu, nebo zavolali přímo odběrateli, aby si pro ně přijel. „Majitelům po jejich 'návštěvě' zmizelo vše, co se dalo zpeněžit: jízdní kola, lyže, snowboardy, různé zahradní nářadí či technika. Tyto věci pak zpravidla prodávali svému odběrateli z Hořic," sdělila mluvčí.

Trojice si troufla i na krádež auta a dvou motocyklů. Za peníze získané prodejem kradených věcí si všichni tři obstarávali hlavně drogy.

Jeden z obviněných má na svědomí i krádež dětského sportovního kočárku, který se koncem dubna ztratil z domu v historické části Hradce Králové. Po zadržení řekl, že kočárek ukradl pro svého malého syna. Nějaký čas v něm dítě vozil, ale pak kočárek zničil a odstavil před jedním hradeckým obchodním domem.

Nekradli poprvé

Obvinění se k činům částečně přiznali. Vyšetřovatelé zjistili, že muži byli už v minulosti trestáni za majetkovou i násilnou trestnou činnost. Jeden z nich je nyní ve vězení za jiné činy, druhého zadržela policie a vyšetřovatel podá podnět na jeho vazební stíhání. Obviněná žena je vyšetřována na svobodě.

Policistům se podařilo část věcí u podezřelých zajistit. Jednomu z majitelů se tak například vrátí zpět odcizený motocykl Jawa, dalším lyže, snowboardy i různé nářadí.

„Není vyloučeno, že trestní stíhání této trojice bude v blízkém budoucnu rozšířeno ještě o další skutky," upozornila Lenka Burýšková.