„Dva muži ve věku 45 a 31 let opakovaně jezdili v červnu a červenci tohoto roku do prázdných, ale plně funkčních objektů odchoven a výkrmen prasat v Choustníkově Hradišti u Dvora Králové nad Labem a brali odtud vše kovové, co se dalo ve sběrných surovinách dobře zpeněžit. Hlavně měděné, mosazné a litinové kusy," řekla krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Dodala, že zloděje v těchto dnech obvinili trutnovští kriminalisté z trestných činů krádeže a poškození cizí věci spáchané ve spolupachatelství.

Případ krádeží začali policisté rozplétat poté, co jim majitel objektu v polovině července sdělil, že do objektu firmy, která se specializuje na rostlinnou a živočišnou výrobu, násilím vnikli neznámí pachatelé a že se odsud ztrácí různý kovový materiál.

„Pachatelé brali litinové rošty, transformátory, elektromotory, měděné kabely, součásti elektrických rozvaděčů a vzduchotechniky, ventilátory, vodovodní potrubí včetně vodovodních kohoutů a mnoho dalšího materiálu," uvedla Ježková s tím, že k objektu přijížděli vždy v noci, sebrali vše, co mohli, materiál odnášeli do auta a druhý den jej odváželi do sběrných surovin.

„Nutno podotknout, že při těchto nájezdech procvičovali svoji fyzickou kondici. Například během jedné noci odvezli z vepřína padesát kusů litinových roštů, každý o hmotnosti osmatřicet kilogramů," řekla mluvčí.

Rošty naložili na stavební kolečko, dovezli k plotu, přehodili na druhou stranu a naložili do auta. I s vyložením ve sběrně tedy během jednoho lupu zvedli sedm a půl tuny.

Po poslední nezvané návštěvě je policisté zadrželi i s nakradenými věcmi nedaleko objektu vepřína.

„Muži se nesnažili ani zapírat a doznali se celkem k pěti nočním výletům za snadným ziskem. V průběhu vyšetřování jim kriminalisté díky zajištěným důkazům prokázali ještě čtyři další do jiného objektu, rovněž v Choustníkově Hradišti," poznamenala  Ježková. Celková škoda, kterou majitelům objektů způsobili, dosahuje kolem půl milionu korun.