Před soud se například vrací případ strážníka z Vysokého Mýta Pavla Koblížka, který před Vánocemi 2014 před tamní diskotékou jednoho muže z ostrahy klubu zastřelil a druhého postřelil. Mimochodem, i Koblížek střílel v opilosti. Vloni byl zproštěn viny, jenže Vrchní soud nyní rozsudek zrušil a případ tak bude muset hradecký krajský soud projednat znovu.

Nové líčení už v Hradci Králové běží v kauze Viktora Resseka, bývalého policisty a milovníka bojových umění. Už před osmi lety surově zbil několik mužů v barech v Moravské Třebové. Teď stojí před soudem kvůli tomu, že měl brutálně pěstmi zbít svou tchyni, která si pak půl roku poležela v nemocnici.

Policisté za mřížemi? Nic nového

Výtržník a násilník Viktor Ressek z Kunčiny zbil bezdůvodně pět osob. Soud ho poslal na dva roky do vězení s dozorem.Ressek se vedle toho zpovídá se také z držení zbraní ve vazbě…

Recidivista byl na podzim 2014 v případu zbité tchyně osvobozen, tehdy se totiž nepodařilo dokázat, že by útočil. Státní zástupce Milan Vacek se však odvolal, a proto nyní běží nové líčení.

Na šest let byl naproti tomu v roce 2013 odsouzen státní policista Jiří Jungman, který v květnu roku 2008 - opět v opilosti - v Trutnově zastřelil člověka soukromou legálně drženou zbraní. Muž na místě zemřel. Pražský vrchní soud tak výrazně zpřísnil verdikt královéhradeckého krajského soudu, který mu v prosinci 2012 vyměřil jen dvouletou podmínku. Místo za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky ho potrestal za zabití ze strachu nebo úleku. Původní rozsudek naopak zněl 10 let vězení za vraždu, tento trest ale následně zrušil Ústavní soud a vrátil případ k novému projednání.

Jiří Jungman u Krajského soudu v Hradci Králové.Jungman se tehdy v noci dostal do slovní a poté i fyzické potyčky s dalším opilým mužem. Pře skončila střelbou, jeden z výstřelů zasáhl muže do srdce. Jungman tvrdil, že jej poškozený napadl pěstmi a vyhrožoval mu zabitím. Navíc na něj poštval psa bojového plemene. Podle něho tedy šlo o nutnou obranu, ale to soud neuznal.

Stíhání bylo naopak předloni zastaveno proto fotbalistovi a policistovi Martinu Barbaričovi, který v Hradci Králové zastřelil svou ženu - kadeřnici. Sám se totiž postřelil také a po týdnu zemřel.

Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje každoročně řadu policistů i kvůli překročení pravomocí.

S podmínkou na 30 měsíců například vyvázl bývalý šéf svitavské kriminálky Jaroslav Král. Neoprávněně nahlížel do spisů a získával z nich informace, které využíval sám pro sebe a částečně je sděloval dalším lidem, třeba televizi. Další zneužití pravomoci obžaloba spatřovala v případech dopravní nehody nebo vyšetřování hospodaření obce Koclířov.