Krajský soud v Hradci Králové loni v listopadu rozhodl, že Lukáš Nečesaný (25) bude zproštěn obžaloby, státní zástupkyně Lenka Faltusová se však proti rozsudku odvolala. Odvolací Vrchní soud v Praze pak rozhodnutí zrušil a věc vrátil do Hradce Králové k novému projednání. Česká televize to zjistila z informací v justiční databázi.

„Mohu potvrdit, že Vrchní soud rozhodl v neveřejném jednání. Případ nebudeme více komentovat, dokud nebude rozhodnutí doručeno všem stranám,“ sdělila ČT mluvčí Vrchního soudu v Praze Simona Heranová.

Krajský soud, státní zástupkyně ani obžalovaný zatím rozhodnutí Vrchního soudu neobdrželi. „Čekal bych, že se to nejdříve dozvím řádnou cestou. Nikdo z nás nemá informaci, že by bylo takto bleskově rozhodnuto na základě tak marného odvolání,“ řekl ČT otec obžalovaného Luděk Nečesaný.

Útok v hořickém kadeřnictví, z něhož je Lukáš Nečesaný obžalován, se stal v únoru 2013. Pachatel opakovaně udeřil kadeřnici do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

Nečesaný se policii původně přihlásil jako svědek: řekl, že v kadeřnictví krátce před činem byl, ale kadeřnice už zavírala a nechtěla ho ostříhat. Policisté ho po pár dnech obvinili z pokusu o vraždu.

Napadená žena utrpěla vážný úraz hlavy, byla dlouho v bezvědomí a pak trpěla amnézií. U prvního hlavního líčení byla očividně ve špatném psychickém i fyzickém stavu a chtěla vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného. Soudcům řekla, že by útočníka už nepoznala.

O dva roky později však předstoupila před soud a jako pachatele označila Nečesaného, kterého prý poznala, když ho viděla v televizi. „Byl to on,“ řekla. „Domluvila se s policií,“ oponoval obžalovaný. Tím, zda si žena může pamatovat události před útokem, se zabývali znalci, ale jednoznačného výsledku se nedobrali.

Krajský soud poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud mu případ vrátil a později trest zkrátil na 13 let. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a věc vrátil do Hradce Králové. Zdejší senát Nečesaného znovu odsoudil ke 13 letům, vrchní soud verdikt potvrdil a NS posléze zrušil s tím, že případ má v Hradci projednat nový senát. Krajský soud pak loni v listopadu Nečesaného osvobodil.