Muž je podezřelý, že minimálně od jara 2009 až do podzimu 2010 podvodným způsobem připravil své obchodní partnery o téměř 11,5 milionu korun.

Falešná březost připravila lidi 
o statisíce

Policie jméno muže nesdělila, ale redakci Deníku se podařilo zjistit, že se jedná o Miloslava D., který si k penězům přišel jako jednatel společnosti Řeznictví Jatky Dobruška s.r.o. „Muž v postavení jednatele společnosti s předmětem podnikání řeznictví, uzenářství a služby s tím spojené, vylákal od různých dodavatelů, zemědělských družstev i drobných chovatelů, nejenom v Královéhradeckém kraji, jateční zvířata, jejichž cenu ale neuhradil. Neplatil ani další služby spojené s podnikáním, jako jsou energie, platby za telekomunikační služby, veterinární kontroly, nákupy a opravy zboží potřebného k podnikání a další,” sdělila mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Jeho podnikatelské aktivity proto začali prověřovat kriminalisté z Rychnova nad Kněžnou v době, kdy nezaplatil své dluhy sedmi podnikatelům. V lednu 2010 jim byla známá škoda ve výši přes 400 tisíc korun. „Dalším prověřováním se před kriminalisty rozkrývalo daleko rozsáhlejší podvodné jednání. Případ tedy převzali policisté z krajského ředitelství, kteří v současné době evidují již 94 poškozených právnických i fyzických osob, kterým byla způsobena škoda v celkové výši téměř 11,5 milionu korun,” dodala Ježková s tím, že nejvyšší škodu způsobil podnikateli z Náchodska, a to za skoro 3,5 milionu korun. Podle policie odebíral Miloslav D. zvířata i od soukromých farmářů staršího věku, pro které je chov býků, krav a prasat jediným zdrojem obživy. Ani k nim však své závazky neplnil. „Mezi osvědčené podvodné výmluvy patřila například ničím nepodložená a neprokázaná březost zvířat, kterou argumentoval směrem k dodavatelům,” uvedla mluvčí.

Obviněný muž si byl velmi dobře vědom, že v širokém okolí mu už nikdo žádná jateční zvířata neprodá. Pro své věřitele se stal nedostižným, nebral telefon, jednoduše se začal zapírat. V okamžiku, kdy podnikatelská pověst obviněného muže byla nenávratně ztracená, našel si za sebe náhradu. Jako nového nákupčího si tedy vybral zaměstnance firmy, který ještě nějakou dobu plnil jeho pokyny při shánění jatečního dobytka. „I tento dvaatřicetiletý zaměstnanec si v pondělí vyslechl obvinění ze zločinu podvodu, za který mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let,” uvedla Ježková. Samotnému Miloslavu D. hrozí, že za mřížemi stráví deset let. Přitěžuje mu i fakt, že je v současné době v podmínce za jinou trestnou činnost.