Čtveřici Poláků policie dopadla před pěti lety. Specializovali se na vykrádání domů, v nichž spali jejich nic netušící obyvatelé. Poláci dostali přezdívku navrtávači, protože se do objektů dostávali přes plastová okna či dveře, do nichž vyvrtávali otvory. Používali ruční nebozízky, přístroje pro noční vidění či kleště na prostříhání děr do plotů. V domech brali peníze, platební karty, doklady a šperky.

Jejich akční rádius byl velký, zajížděli do různých částí Čech i Moravy. Nakonec je však dopadli východočeští policisté na hraničním přechodu v Dolní Lipka a v kempu Rozkoš.

Výsledky jejich akcí byly ohromující Spis měl přes 20 tisíc stran, a když u Krajského soudu v Hradci Králové začínalo před čtyřmi lety hlavní líčení, četla se obžaloba celý den. Muži se zodpovídali ze čtyř stovek případů, škoda, kterou způsobili, se odhadovala na více než 12,5 milionu korun.

JEN JSEM HLÍDAL, HÁJIL SE POLÁK

Některé ze skutků se jim sice u soudu nepodařilo prokázat, ale i tak byl konečný součet unikátní a hrozilo jim až desetileté vězení. Tři z mužů už byli pravomocně odsouzeni. Henryk Roman Kaczanowski dostal sedm let, Radoslaw Stanislaw Kukla 6,5 roku a Damian Wyrzucký vyvázl s podmínkou. Posledním, který na verdikt stále čekal, byl Piotr Jarosiński.

Hájil se tím, že během krádeží jen plnil funkci strážce. „Mým hlavním úkolem bylo hlídat, zda se tam neobjeví policie,“ řekl soudu. Dodal, že nikdy nic neukradl a nebyl v žádném z vykradených domů. K vloupačkám ho prý přivedl jeho bratr Henryk Roman Kaczanowski, který měl strach z pobytu ve tmě. Jarosiński se od něj nechal přemluvit, protože v té době neměl práci a byl bez peněz.

Tvrzení o tom, že jen hlídal, však vyvrátily stopy jeho DNA, které se našly na pozemcích a ve dvou případech i uvnitř vykradených domů. Soud ho včera uznal vinným z krádeží, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. „Dva roky je na svobodě, chová se řádně a účastenství je mírnější forma než pachatelství,“ vysvětlil mírnější tříletý trest předseda senátu Miroslav Mjartan.

STÁTNÍ ZÁSTUPCE CHCE VYŠŠÍ TREST

S tím ovšem nesouhlasil státní zástupce František Jedlička, který pro Jarosińského navrhoval pětileté vězení: „Pan obžalovaný je recidivistou, byť v České republice trestán nebyl. V Polsku byl však trestán opakovaně, a navíc část skutků spáchal v době, kdy byl ve zkušební době.“

V případě odsouzení by Jarosińský začal trest vykonávat v Česku, ale mohl by požádat o zbytek výkonu v Polsku. „Myslím, že jeden z odsouzených to už učinil. Odsouzený s nejvyšším trestem už dokonce byl podmíněně propuštěn, což se přiznám, že ne zcela chápu,“ řekl státní zástupce.