Pražský vrchní soud ve středu odročil naplánované odvolací jednání s Lukášem Nečesaným, který senátu řekl, že je nemocný. Lékařskou zprávu mu vystavila liberecká krajská nemocnice, v níž je ředitelem mladíkův otec. Soudce uvedl, že „je zbytečné situaci hrotit". Nečesaný čelí obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, královéhradecký soud ho nepravomocně potrestal 13 lety vězení.

„Včera (v úterý) odpoledne nám přišla žádost obhájce o odročení s tím, že obžalovaný je nemocen a trvá na osobní účasti," konstatoval před zaplněnou jednací síní předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Doplnil, že k žádosti byla přiložena lékařská zpráva Krajské nemocnice Liberec, podle níž Nečesaný trpí akutní bronchitidou, tedy zánětem průdušek.

Nečesaný: Mám tři týdny horečky

Čtyřiadvacetiletý Nečesaný k soudu dorazil s krkem ovázaným šátkem. „Jsem tři dni v horečkách (…) Asi nebudu schopen reagovat úplně kompetentně," sdělil senátu. Podotkl, že nejde o žádné obstrukce a že je to za 3,5 roku trestního řízení poprvé, kdy mu nemoc brání účastnit se jednání.

Že by šlo o obstrukce, odmítl i Nečesaného advokát Oldřich Chudoba. Právník uvedl, že zprávu vystavila liberecká nemocnice z toho důvodu, že v době onemocnění pobýval Nečesaný u rodičů, a nemocnice tedy byla nejbližším zdravotnickým zařízením.

„Je zbytečné situaci hrotit a držet tu obžalovaného násilím," konstatoval Lněnička a odročil zasedání 
na 31. srpna.

Pachatel útočil kvůli 10 tisícům

Justice Nečesaného poslala do vězení už dříve, do kauzy se ale vložil Nejvyšší soud, který původní odsuzující rozsudek zrušil.

Útok v hořickém kadeřnictví se odehrál v únoru 2013 těsně před koncem pracovní doby. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a 
z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Vážně poraněnou ženu našel později její syn, život jí zachránili lékaři.

Nečesaný, který v době útoku studoval poslední ročník střední školy, přiznává, že v kadeřnictví byl. Prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel někdo napadnout až po jeho odchodu.

Kadeřnice Nečesaného označila jako pachatele. Mladíkovi také přitížila výpověď spoluvězně Jiřího Fundy, jemuž se údajně přiznal.

Dostane šanci splnit zadání z Hradce, napsal Nečesaný o svědkovi z věznice

Lukáš Nečesaný u Krajského soudu v Hradci Králové.Zdroj: Deník/ Michal FantaHradec Králové - Vliv na odsouzení Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu měla také výpověď jeho bývalého spoluvězně.

Jiří Funda totiž řekl, že se mu Nečesaný přiznal. Tato slova však obhajoba i sám Nečesaný označují jako nesmysl. A také komplot zločince s policií.

Tento názor potvrdila také slova, která vyvěsil Nečesaný na sociální síť před včerejším jednání Vrchního soudu v Praze, kde se začalo řešit jeho odvolání proti třináctiletému trestu.

„Z neověřených zdrojů máme informaci, že je připraven na Pankráci opětovný svědek J. Funda, který dostane podivnou druhou šanci splnit zadání z Hradce," napsal.

Fundova verze zazněla letos v březnu u hradeckého krajského soudu. Nečesaný mu podle něj řekl, že osudného dne byl zfetovaný, a když ho kadeřnice odmítla ostříhat, rozzuřilo ho to a ženu napadl. „Také mi řekl, že má dobré advokáty a že jeho táta zařídí, aby si to za něj odseděl jistý Mádle," prohlásil Funda.

Podle něj ale bylo později vidět, že Nečesaný svého přiznání lituje.

„To, že jsem se mu přiznal, je nesmysl. Do konce života bych se nepřiznal 
k něčemu, co jsem neudělal," reagoval Nečesaný.

Ostře sledovaná kauza v datech
Únor 2013: V hořickém kadeřnictví byla brutálně napadena a oloupena třiapadesátiletá žena. Nečesaný se přihlásil jako svědek. Policie však mladíka zadržela a obvinila z pokusu o vraždu.
Listopad 2013: Začalo hlavní líčení u Krajského soudu v Hradci Králové. Nečesaný vinu odmítl.
Leden 2014: Soudci mu za pokus o vraždu udělili 16 let vězení.
Březen 2014: Vrchní soud vrátil případ do Hradce Králové.
Květen 2014: Hradecký soud opět poslal Nečesaného na 16 let do vězení.
Červenec 2014: Vrchní soud snížil mladíkovi trest na 13 let.
Říjen 2014: Obhájci podali dovolání 
k Nejvyššímu soudu. Později je stáhli.
Květen 2015: Nejvyšší soud  projednal stížnost pro porušení zákona, kterou podala exministryně Helena Válková, a zrušil Nečesanému trest. Mladík byl propuštěn z vězení.
Duben 2016: Hradecký soud ho znovu uznal vinným, znovu byl odsouzen na 13 let.
Červenec 2016: Ve středu se začalo řešit Nečesaného odvolání, pokračovat se bude 
v srpnu.