Čtyři mladíci a jedna dívka, původem z Rumunska, předstírají, že jsou hluchoněmí a lidem předkládají okopírovaný papír s logem UNICEFu. Ten má dokládat, že pořádají finanční sbírku právě pro tuto organizaci.

„Snaží se zapůsobit na naše city a vyžebrat nějaké peníze. Ve chvíli, kdy tuto skupinku zastavila hlídka městské policie, mladíci se pokusil do křoví odhodit papír s logem UNICEFu, na kterém již byly podpisy osob, od kterých finanční hotovost vybrali. A pak zázračně promluvili a dokonce i slyšeli. Přestože se snažili strážníky přesvědčit, že od nikoho nic nechtějí, ještě na místě se objevili svědci, kteří jejich tvrzení hned vyvrátili. Protože se jednalo o cizince, byla na místo přivolána cizinecká policie. Po ověření jejich totožnosti jim strážníci městské policie za podvodné jednání uložili pokuty ve výši dvakrát 5000 a jednou 2000 korun," potvrdila Eva Kněžourová, mluvčí hradeckých strážníků.

Strážníci doporučují: „Buďte obezřetní a než své peníze vydáte, pořádně si rozmyslete, zda je opravdu dáváte těm potřebným. Město Hradec Králové nemá vyhlášku, která by žebrání zakazovala, hlídky proto ve většině případů řeší žebrající osoby vykázáním z místa, pokud se však dopouští protiprávního jednání, mohou jim uložit pokutu až do výše 5000 korun."