Nemocnice pochybení odmítá. Soud v pátek jednání odročil, příště vyslechne svědky.

Doplněná žaloba

Žalobci původně nemocnici obviňovali z toho, že špatně evidovala heparin, nedostatečně kontrolovala zaměstnance a nedostatečně reagovala na množství neodůvodněných úmrtí pacientů.

Soudy však v minulosti již v několika případech rozhodly, že pozůstalí po obětech Petra Zelenka od nemocnice odškodnění nedostanou .

Nyní právníci Řípovy rodiny žalobu rozšířili. V pátek advokáti uvedli, že důvodem úmrtí pacienta byl nesprávný léčebný postup, protože magnetická rezonance zjistila subdurální hematom, ale nemocnice neprovedla ani nezajistila chirurgický zákrok.

Žaloba také tvrdí, že když měl Řípa krvácivé komplikace po podání heparinu, nemocnice mu neaplikovala léky, které by mu mohly zachránit život.

„Podání heparinu však smrt pacienta jen urychlilo," podotkl v pátek právní zástupce pozůstalých. Rodina se soudního jednání nezúčastnila.

Hematom ho nezabil

Právník havlíčkobrodské nemocnice Jan Mach uvedl, že lékaři kontaktovali dvě neurochirurgické kliniky. „Obě však uvedly, že pacienta v tomto stavu nelze převézt, protože by to pro něj bylo smrtící, a že je nejprve nutné ho stabilizovat," řekl advokát. Dodal, že léky na krvácení pacient dostal. Upozornil však, že hematom nebyl příčinou smrti, protože muž zemřel na srdeční selhání.

„Případ bude důkazně složitý," konstatoval v pátek soudce Jan Fifka. Věcí se od roku 2008 zabývala jiná soudkyně, loni však odešla do důchodu.

Havlíčkobrodská nemocnice smutně proslula, když vyšlo najevo, že pracovník tamního ARO Petr Zelenka v roce 2006 zavraždil sedm pacientů tím, že jim podal lék proti srážlivosti krve. U dalších deseti se o vraždu pokusil. Pachatel byl odsouzen na doživotí. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby zažil  vzrušení z krizové situace a aktivity zdravotníků. Policie později zjistila, že má na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus.