Jako první navštívil lupič směnárnu v Hradci Králové, kde od obsluhy vymohl několik stovek tisíc korun. O měsíc později stejným způsobem řádil v Pardubicích, odtamtud však odešel s prázdnou, protože zaměstnankyně spustila alarm, kterého se zalekl a utekl.

Muž se poté přesunul do Prahy, kde svůj pokus o lup zopakoval. „Jednadvacátého května se převlékl do paruky a obličej si zakryl hygienickou rouškou. Kvůli dokonalému maskování si dokonce z ruky sundal sádrovou dlahu, kterou měl kvůli poranění,“ sdělil policejní mluvčí Richard Hrdina.

Lupič na záběru kamery.
Lupič ozbrojený granátem uloupil ve směnárně v Hradci přes 350 tisíc korun

Jako první zamířil do směnárny v Havlíčkově ulici v Praze 1, kde vytáhl z kapsy ruční granát a odjistil pojistku, aby obsluze ukázal, že přepadení myslí vážně. „Dejte mi pětitisícovky, dvoutisícovky a nic nemačkejte nebo to odpálím,“ řekl maskovaný lupič zaměstnankyni směnárny.

Ta se ale lupiče nezalekla, zachovala klid a lupiče rozhodila natolik, že ze směnárny utekl pryč. O půl hodiny déle zkusil stejným způsobem vykrást směnárnu v Seifertově ulici, opět však neúspěšně.

Případem se začali zabývat pražští detektivové, kteří zajistili všechny dostupné kamerové záznamy a zmapovali příchodové i odchodové trasy pachatele.

Díky tomu zjistili, že se muž těsně před přepadením převlékl v nedalekém podloubí a tím získali i jeho podobu.

Policie. Ilustrační foto
Policie stíhá úředníka za nicnedělání. Na 150 přestupků nechal ležet ladem

„Dalším rozpracováním celého případu a operativním šetřením, se mu dostali na stopu, která je dovedla až do středočeské Čáslavi a vzhledem k tomu, že pachatel z posledního přepadení odešel s nepořízenou, byl zde předpoklad, že to zkusí i zde. Operativci se zaměřili na směnárnu, která je v tomto městě pouze jedna a neznámý muž na sebe nenechal dlouho čekat," sdělil Hrdina.

Částečně zamaskovaný muž seděl na lavičce kousek od čáslavské směnárny a čekal na vhodnou příležitost. Po chvíli vstal a odešel do nedalekého podloubí, aby se domaskoval k nepoznání a vyrazil zpět ke směnárně.

Lupič, který přepadl směnárny s granátem v ruce.Lupič, který přepadl směnárny s granátem v ruce.Zdroj: Policie ČR

„Kriminalisté chtěli vyčkat do příjezdu zásahové jednotky, ale vzhledem k okolnostem museli hned zakročit. Pod hrozbou namířené střelné zbraně podezřelého zadrželi a při následné prohlídce u něj nalezli ruční granát,“ dodal policejní mluvčí Richard Hrdina.

Jednalo se však pouze o velmi důvěryhodnou repliku granátu, a tak nebylo zapotřebí volat ani pyrotechnika.

Zadržený padesátiletý muž se ke všem činům doznal. V případě odsouzení mu za trestný čin loupež hrozí až 10 let ve vězení.