Oslovil známého, prý kvůli své minulosti nemohl sám vstoupit do energetické firmy Altenergie Develop, jež sídlila v Jevíčku. Má ale v kapse 400 tisíc – a ty společně zhodnotí.

Jan Varga se však stal na konci března roku 2011 jen bílým koněm. Stanislav Svoboda totiž chtěl společnost ovládnout podvodně. „Padělal listinu a pokusil se způsobit škodu velkého rozsahu," vysvětlila státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Tato škoda byla vyčíslena na více než 48 milionů korun a Svoboda si včera u Krajského soudu trest, do vězení jde na sedm roků.

Firmu vlastnili v té době čtyři podílníci – a Svoboda se rozhodl, že pomocí padělaných listin  a bílého koně Vargy převezme kontrolu nad celou společností.

První krok se mu podařil, Vargu přesvědčil ke společné akci. „Ukázal mi notářsky ověřenou písemnost, na níž byl souhlas lidí z firmy, abych se stal jednatelem," vysvětlil Varga, proč do podvodu šel.

Varga měl za „působení" 
v Altenergie Develop dostávat deset až patnáct tisíc korun měsíčně.

Dokument, který Svoboda Vargovi ukázal, byl padělaný. Stejné jako další, za jejichž pomocí se podařilo Vargovo jméno (jako nového jednatele) zanést do obchodního rejstříku.

Varga však v době, než byla změna definitivně stvrzena, kontaktoval společníka firmy Martina Hofmana a ten začal jednat. „Zjistil jsem, že by měl mít Varga sto procent," řekl Hofman.

Proto kontaktoval právního zástupce Altenergie Develop a ten zjistil, že všechny použité dokumenty nutné pro změnu v obchodním rejstříku jsou podvrhem.

Měly být stvořeny v olomoucké advokátní kanceláři Vlasty Audyové. „Vylučuju, že u mě byl sepsán tento notářský zápis," uvedla však právnička v přípravném řízení. „Je to falzum," dodala.

V dokumentu byly navíc faktické i formální chyby.

Jak se bránil u soudu sám obžalovaný Svoboda? Prý ho do společnosti lákal sám společník Hofman… „Jenže já ho vůbec neznám, nikdy jsem se s ním nepotkal," reagoval Hofman. I to přispělo k vysokému trestu pro podvodníka.