Činem, který by neměl zůstat bez povšimnutí, se blýskli dva muži z Pardubic, kteří pomohli okradené ženě. Ta totiž v jednom z polabinských obchodů přišla o svo ji kabelku.

Souvislost s krádeží nám hned nedošla

„Jako skoro každý den jsme se chystali s mým kamarádem a kolegou Filipem do posilovny nad Pernštejnem. Ještě před tím jsme se ale zastavili v nedalekém obchůdku pro nějaké pečivo. V tu chvíli ze dveří vycházeli dva asi dvacetiletí mladíci snědé pleti. Měli hodně naspěch a jeden z nich si něco strkal pod bundu. Zatím jsme tomu s Filipem nevěnovali žádnou pozornost, jen jsme si spíše z legrace říkali, že asi něco ukradli,“ popsal našemu Deníku Martin Cíl z Pardubic.

Úsměv na rtech ztuhl oběma mužům ve chvíli, kdy z obchodu vyšla uplakaná žena. „Ta starší paní byla zjevně okradena v tom obchodě. Vzlykala, že jí někdo odcizil kabelku, ve které měla peníze, doklady, klíče, brýle a další věci. S Filipem jsme se na sebe ihned podívali a bylo nám vše jasné,“ dodal 39letý Martin. Oba se pak okradené ženy ujali. „Martin mi ihned dal svoji tašku s věcmi do posilovny a vyběhl za oběma pachateli, které jsme ještě viděli, jak zachází mezi paneláky. Já jsem zatím rozrušenou paní paní uklidňoval,“ popsal nám Filip Holanec.

Pro bývalého policistu nebyl problém oba mladíky doběhnout, a tak během chvilky stál Martin Cíl u zlodějů.
„Byl jsem jako smyslů zbavený. Ten jejich obrovský hyenismus mě úplně zaslepil. Když jsem byl už téměř za nimi, jeden z nich se ke mně trochu pootočil. Já jsem v tu chvíli vyskočil a srazil ho úderem pěstí. Že jsou dva a vlastně proti mně v přesile, jsem si v tu chvíli vůbec ne〜uvědomoval. Navíc jsem věděl, že Filip je nedaleko a určitě by přiběhl,“ popsal Deníku situaci Martin Cíl.
Zloděj, který po úderu pěstí zůstal ležet na zemi, se zmohl jen na to, že vyndal z pod bundy kabelku. „Řekl mi jen: ,Tady máte, pane’. Druhý mezitím utekl,“ upřesnil Martin.

Podle něj se jednalo o snědé mladíky. „K tomu bych se nerad vyjadřoval. Vím, jak to v tomto státě chodí. Já něco řeknu a pak mě ještě někdo bude popotahovat za to, že jsem rasista. A pak se to celé obrátí proti mně!“
S kabelkou se pak Martin Cíl vrátil ke starší ženě a ke svému kamarádovi Filipovi.
„Žena byla strašně šťastná. Vlastně se v tu chvíli opět rozplakala. Chtěla nám ihned koupit nějakou čokoládu nebo se nějak jinak odvděčit,“ řekl nám se smíchem Filip Holanec. „Všechno jsme ale odmítli,“ dodal.

Oba městští úředníci z Holic si nyní zpětně uvědomují, že měli k celému případu zavolat policii. „Uznávám, že mě to v tu chvíli nenapadalo, ta situace pro mě skončila tím, že jsem zachránil ženě kabelku,“ dodal Martin Cíl.