Pan Jaroslav byl typ člověka, co neodlučně patří k místům, kterým se většina z nás vyhýbá. Lidé ho vídávali procházet uličkami Turnova za každého počasí a v kteroukoliv denní či noční dobu. Tašky plné odpadků, ve kterých se věčně přehraboval, nosil neustále u sebe.

Posedával na lavičkách v parku nebo na nádraží a počítal drobné mince, které získal za vrácené lahve.

Hrůzný nález

To zářijové odpoledne, psal se rok 1992, sekal jeden postarší muž v městském parku trávu. Okolo laviček došel postupně až k hustým křovinám. V okamžiku, kdy se sklonil, spatřil boty vyčnívající z porostu. Přistoupil tedy blíž a zjistil, že zde mezi odpadky leží schoulený člověk. Obličej i ruce měl celé od krve a nejevil známky života. Muž na nic nečekal a hrůzný nález oznámil policii.

Na místo ihned vyjeli kriminalisté spolu s vyšetřovatelem a soudním lékařem. Pásky označené nápisem „POLICIE", kterými byl přesně vymezen prostor nezbytně nutný k policejní práci, napověděly kolemjdoucím, že zde došlo k lidské tragédii. Přítomní policisté začínali shromažďovat první důkazy z místa činu a veškeré informace týkající se oběti. Všechny tyto charakteristiky jim později pomohly odhalit vrahovu motivaci, na základě které dospěli až k osobnosti zatím neznámého pachatele. Kriminalistický technik zajistil veškeré stopy, kterých bylo vzhledem k nepořádku okolo těla oběti požehnaně. Soudní lékař provedl ohledání mrtvého a předběžně zjistil příčinu a dobu smrti.

Podle vnějších markantů již na první pohled konstatoval, že muž nezemřel přirozenou smrtí. Krevní podlitiny a výrony v obličeji by si těžko v takovéto intenzitě způsobil sám.

Pohled na polohu těla vyvolával pocit, že oběť působí žalostným dojmem. Nápadně vyhublý asi padesátiletý muž ležel schoulený na boku, oblečen v potřísněné kalhoty a roztrhané sako. Jedna z ponožek, kterou měl na nohou, byla stažena provázkem.

V přeplněných kapsách policisté našli nejrůznější předměty, které tvořily hromádku. Mezi žiletkami, hřebíky a nedopalky cigaret ležel i jídelní příbor, balíček čaje a ulomená pastelka s dětským dudlíkem. Park, ve kterém byla mrtvola muže nalezena, se nachází skoro v centru města. V jeho těsné blízkosti stojí domov důchodců, nedaleko je bistro a videoherna.

V kteroukoliv denní či noční dobu tu bývá živo. Postava pana Jaroslava nebyla navíc lidem v okolí neznámá. Skoro každý ho tu podle vidění znal.   (pokračování příště)

Lenka Burýšková