Šest let ve vězení stráví Jana Klozová, žena, která minulý rok v září popadla  sedmnácticentimetrový nůž a šestkrát jím bodla svého druha.

Čtyřiatřicetiletá dělnice 
z Chlumce nad Cidlinou byla za mříže poslána Krajským soudem v Hradci Králové. Rozsudek ještě není pravomocný, protože odsouzená i státní zástupkyně Lenka Faltusová si vzaly lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti němu odvolají.

Žena tvrdila, že reagovala na partnerův útok pěstmi, nakonec mu však zasadila celkem šest ran.

„Je nepochopitelné, proč jste ho bodla například do kolena," tázal se soudce Petr Mráka. „Nechtěla jsem, aby za mnou běžel," oponovala útočnice.

Její slova však soud příliš nebral, protože proti jejímu tvrzení, že byla ostře napadena, například vláčena za vlasy, stál fakt, že na těle ani na hlavě neměla žádná zranění. Tedy taková, kterých by si všimli lékaři – či je ona sama na ně upozornila.

Od vězení jí navíc nepomohla ani iniciativa samotného poškozeného. Její o jedenáct let starší druh řekl, že ji stále považuje za svoji partnerku, a dokonce slíbil zaplatit léčebné výlohy vydané na jeho uzdravení. Po útoku strávil v nemocnici deset dnů 
a soud sumu vyčíslil na více než 40 tisíc korun.

„Chtěl bych s ní dál žít a vychovávat její děti," prohlásil trochu nečekaně pobodaný. Klozová má z předchozího manželství dvě malé dcerky. Děti byly po jejím zatčení v září minulého roku svěřeny do péče jejích rodičů.

Kdybych nepila, nestalo by se to, litovala žena. Musí se léčit

Hradec Králové - Jejich příběhy jsou velmi obdobné. Obě se musely postavit před soud, protože vzaly kuchyňský nůž na svého partnera a pokusily se ho zabít.

Obě při výpovědi vzlykaly, obě tvrdily, že jsou obětí domácího násilí.

„Měl tak zlé oči. Mlátil mě často. Měla jsem monokly, občas jsem si kvůli tomu brala dovolenou v práci," vykládala čtyřiatřicetiletá Jana Klozová, která byla za pokus o vraždu včera poslána hradeckým krajským soudem za mříže na šest roků.

Pokus o vraždu vs. pokus o zabití

Svého druha pobodala minulý rok v září v bytě v Chlumci nad Cidlinou, kde spolu žili. Oba byli pod vlivem alkoholu, ona měla podle všeho v krvi více než dvě promile, což podle odborníků značí těžkou opilost.

A teď druhá story.

„Nemohu se smířit s tím, že bych byla odsouzena za něco, co jsem úmyslně nespáchala. Jsem oběť domácího násilí. Nikomu jsem se s tím nesvěřovala, protože jsem se za to styděla. Problém s alkoholem chci řešit léčbou, chci vést řádný život."

To jsou slova servírky Renáty Stehlíkové. Ta nakonec nebyla před dvěma týdny poslána do vězení za pokus o vraždu, ale „pouze" za pokus o zabití. Vyslechla si, že má za mřížemi strávit tři a půl roku za to, že minulý rok v srpnu
v centru Hradce pobodala přítele  tak, že ho zachránil jen zásah zdravotníků.

Také ona byla velmi opilá, 
v krvi měla dva a půl promile. Oběma ženám proto soud nařídil protialkoholní léčbu.

„Pití je zlo. Kdybych nepila, nic takového by se určitě nestalo," připustila několikrát Klozová, která byla i podle svědků ve chvílích, kdy popíjela, velmi agresivní. Dokonce napadala v barech v Chlumci nad Cidlinou další hosty, proto ji do některých podniků nechtěli společně s jejím přítelem pouštět.

V obou případech je zatím rozsudek nepravomocný.