Další důležitá chvíle přišla na začátku září 2014, kdy vyšetřovatelé oznámili, jakou chobotnici okolo mírně nenápadného fotografa Pavla Rohela objevili.

V červenci 2015, to už byla čtveřice obviněných skoro rok ve vazbě, začalo hlavní líčení u Krajského soudu v Hradci Králové.

Včera mělo další pokračování, přesto je konec podle všeho v nedohlednu. Další díl „nekonečného" příběhu je již naplánován na začátek března. Proč se vlastně rozseknutí kauzy tak táhne?

Důvody jsou dva. První je naprosto prozaický. Spis má pětadvacet tisíc stran, to je neuvěřitelné číslo. Na šanony museli na krajské polici vyhradit jednu samostatnou místnost.

Jenže není divu, vždyť vyšetřování se věnovalo dvacet kriminalistů – a to celkem patnáct měsíců.

Dalším faktorem je počet poškozených, tedy dětí, které Rohel a jeho spolupracovníci fotili pro zahraniční servery. „Vyšetřovatelé pracovali na případu ve velmi přísném režimu utajení, a to zejména s ohledem na dětské oběti, kterých je do této chvíle téměř sedm desítek," řekla tisková mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Tyto všechny skutečnosti teď navíc musí přezkoumat hradecký soud. Někteří svědci a poškození vypovídající osobně, slova dalších soudce předčítá ze spisu. Rohel, hlavní obžalovaný, požaduje vše 
v neokleštěné verzi, proto zabírá líčení tolik času.

Fotograf se prakticky s každým pře o to, zda jsou jeho snímky dětská pornografie či „potrava pro oči", jak říká on sám. Své výtvory označuje jako umění, jen v některých případech připouští, že jsou za hranou. „Je to hon na čarodějnice," zopakoval několikrát.

Proti němu však stojí výpovědi například některých rodičů, kteří prohlásili, že se na veřejnosti objevily fotky, s jejichž zveřejněním nesouhlasili. A o nichž jim Rohel řekl, že je smaže.

Proti fotografovu názoru byl i soudní znalec. „Věku jedenáctileté dívky neodpovídá, aby měla síťované punčochy, vysoké podpatky a krajkové spodní prádlo a svádivě se dívala do kamery," řekl Vladimír Šupina. „Fotografování dětí v nepřirozených pozicích může později způsobit problémy v sexualitě."