U Krajského soudu v Hradci Králové se téměř rok postupně odvíjel smutný příběh dvou sourozenců, kteří prožili velké psychické utrpení a dodnes kvůli tomu mají vážné problémy. Mimo jiné trpí úzkostmi, nočními děsy či sebepoškozováním. Jeden z chlapců má dokonce sebevražedné sklony.

Podle obžaloby je jejich stav důsledkem otcových zvláštních výchovných metod. Když od něj odešla manželka, využil toho, že děti dostává do střídavé péče, a začal chlapce ovlivňovat, aby je postavil proti matce. Tvrdil jim prý, že matka je zlá, že je šamanka, dává jim drogy, po nichž se nemohou hýbat a že jim od ní hrozí smrt. Postupně je od matky zcela odřízl a bez ohledu na střídavou péči si děti ponechal u sebe.

Podle učitelek ze školy, kam chlapci docházeli, o bývalé ženě dokonce veřejně prohlašoval, že je čarodějnice a zabývá se magií.

Soud další důkazy zamítl

Muž na ženu dokonce podal trestní oznámení a syny přivedl do zařízení pro ohrožené děti, aby si vymohl, že zůstanou jen v jeho péči. Tam však vyšlo najevo, že chlapce zřejmě citově týrá sám.

Synové však matku stále odmítali. Sedávala tedy v Klokánku na zahradě, aby viděli, že je normální. „Odmítali i dárky ode mě s tím, že jsou prokleté a začarované,“ vypověděla u soudu žena. Děti s ní byly schopné mluvit až po čtyřech měsících.

Obžalovaný vinu odmítá. Podle něj celý případ zosnovala jeho bývalá žena se svým přítelem policistou. V pátek navrhl další důkazy, které ji podle něj usvědčují z nepravdivých výpovědí, ale soud je zamítl. „Za dobu více než jednoho roku jsme provedli rozsáhlé dokazování a na základě toho, co bylo provedeno, lze věc rozhodnout. Další důkazy jsou nadbytečné,“ vysvětlil předseda senátu Miroslav Mjartan.