Jeden z nich, zdravotně handicapovaný devatenáctiletý mladík, který dle znalců nedokázal posoudit rizika plynoucí z vlastního jednání, se drogou předávkoval. Ačkoliv mu bylo zle a později kolaboval, parta kamarádů s ním vyrazila do hospody v centru města.

Sanitku zavolal až jeden z hostů. O několik hodin později mladík na selhání orgánů zemřel. U krajského soudu hrozilo Langerovi až 18 let vězení, nakonec ale odešel pouze s dvouletým trestem odloženým na zkušební dobu čtyř let. Podle lednového rozhodnutí krajského soudu nenese dvacetiletý Langer za smrt kamaráda právní zodpovědnost.

Ilustrační foto
Hrátky mladíků s drogami skončily tragédií

Odsouzen byl ale za trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Během vyšetřování se totiž prokázalo, že fungoval v Hradci Králové jako drogový dealer. Svým vrstevníkům prodával zejména marihuanu, v menší míře i extázi.

Tomáš Langer přitom studuje výběrové gymnázium, má dobré studijní výsledky a chystá se na maturitu. Po ní by podle svých slov rád zamířil ke studiu na lékařskou fakultu.

Tabletky extáze. Ilustrační foto
Za smrt mladíka kvůli extázi padla podmínka

„Skutečnost, že jsme neshledali příčinnou souvislost mezi jednáním obžalovaného a smrtí poškozeného neznamená, že Tomáše Langera bereme jako osobu, která za to nemůže. Z právního hlediska jsme ale museli rozhodnout tak, jak jsme rozhodli,“ odůvodnil v lednu rozsudek soudce Jiří Vacek.

Státní zástupkyně měla ovšem jiný názor a na místě odvolala. Vrchní soud jejím námitkám nyní vyhověl. Původní rozsudek zrušil a vrátil věc krajskému soudu k novému projednání.