Všechno začalo před pěti lety, kdy rodina tehdy 39letého truhláře Petra Falty z Borové na Náchodsku oznámila policii, že ho pohřešuje. Jeho žena se domnívala, že je na služební cestě v Německu, policie však brzy zjistila, že tam neodjel. „Zakoupil si zpáteční letenku do Brazílie, v uvedené datum se však zpět do České republiky nevrátil," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Lesy v Bulharsku

Policejní pátrání však navíc odhalilo, že muž se asi dopouštěl rozsáhlých podvodů. Ukázalo se, že si od července 2007 půjčoval velké finanční částky od svých známých i od různých firem, kterým sliboval vysoké zhodnocení nebo velkou provizi. Počet podvedených dosáhl čísla 34, částka, o kterou přišli, se vyšplhala na 92 milionů korun.

Schéma Faltova postupu bylo stále stejné. Získal důvěru movitých lidí, pro něž pracoval jako truhlář, nebo je kontaktoval přes své známé. Pak se jim svěřil, že ví o zajímavé investici, ale potřeboval by na ni peníze. „Požádal mě o půjčku s tím, že mi vrátí 180 procent. Souhlasil jsem a vzal si půjčku 500 tisíc," řekl soudu jeden z poškozených.

Nebudil prý důvěru

Investice, o nichž Falta lidem vypravoval, se týkaly hlavně dřeva. Tu hovořil o výhodné koupi bývalých armádních lesů, jindy o levných zásobách ze skladů zrušené sušické sirkárny, hned kupoval lesy na Slovensku, hned v Bulharsku nebo Rumunsku, sliboval investice do výroby desek nebo eurooken.

„Nebudil nedůvěru," vypověděl jiný svědek.

Zpočátku vše fungovalo, Falta peníze brzy vracel i se slíbenými částkami, lidé byli spokojeni a půjčovali mu znovu a znovu. V roce 2012 se však rozběhnuté půjčování zadrhlo. „Měl jsem podezření, že se něco děje, protože po mně chtěl, abych prodal jeho televizor, notebook a další věci," uvedl další svědek. Brzy nato Falta zmizel.

Hlavní líčení pokračuje výslechem poškozených. Faltovi hrozí až deset let vězení.

Z brazilského vězení byl omylem propuštěn
V Brazílii, kam Falta odcestoval s přítelkyní, však nastaly problémy. Oba zadržela policie, které bylo divné, že lidé s brazilskými doklady mají tak podivný přízvuk. Brzy se zjistilo, že doklady jsou padělané, a v roce 2015 brazilský soud Faltu odsoudil k 16 letům vězení za úplatkářství, používání falešných dokladů a zločinné spolčení. Trest si však neodseděl. „Z brazilského vězení byl Falta omylem propuštěn, takže nyní se neví, kde je," řekl včera předseda senátu Luboš Sovák.