Chtěli pomoci synovi k zisku nečekaného dědictví ze zahraničí. Namísto toho nyní stanuli před Krajským soudem v Hradci Králové, kde se zpovídají z podvodu a jejich známá ze zpronevěry. Na lavici obžalovaných nakonec usedl i povedený syn.

Senát v čele s předsedou Lubošem Sovákem začal v pondělí rozplétat kauzu manželů Stříteských z Vysokého Mýta, kteří podle obžaloby podvodem vylákali ze svých známých bezmála šest milionů a Josef Stříteský navíc získal prostřednictvím Lenky Pražákové, účetní z firmy, kde pracoval, více než 20 milionů. To vše údajně pro svého syna Marka Stříteského, který měl získat úžasné dědictví ze Španělska. Vše se mělo odehrát zhruba od srpna roku 2008 do dubna 2010.

„Panu Stříteskému jsem ony peníze skutečně z účtu firmy půjčila. Působil důvěryhodně, nikdy s ním nebyl žádný problém, tak jsem neviděla důvod, proč mu nevěřit. Původně mi sliboval, že peníze vrátí do konce roku 2008. Myslela jsem si, že vše poté na účet vložím a nikomu žádná škoda nevznikne,“ vypověděla v pondělí před soudem Lenka Pražáková, která čelí obžalobě ze zpronevěry.

Podle jejích slov však Josef Stříteský peníze nevrátil a naopak požadoval další peníze. Údajně neustále na úhradu poplatků spojených se ziskem pohádkového dědictví. „Později jsem už začínala mít strach, jak to bude dál. Tak jsem na Stříteského začala tlačit, co bude s těmi penězi. Tvrdil mi, že potřebuje další a pokud mu je neposkytnu, že se vyřízení dědictví opozdí. Proto jsem mu raději peníze opět dala,“ dodala Pražáková.

Josef Stříteský se před soudem k činu doznal. Jen poznamenal, že není pravdou, že by již od počátku věděl, že žádné dědictví neexistuje, a že se jedná o pouhou báchorku syna.

„Že by s dědictvím nemuselo být něco v pořádku, jsem zjistil až na podzim 2009,“ upřesnil. Do té doby prý věřil historce, s níž za rodiči už v létě 2008 přišel jejich syn. „Tvrdil, že pomohl při nehodě dívce, které zachránil život. Její otec mu následně jako poděkování odkázal nějaké dědictví ve Španělsku. Mělo to být něco kolem miliardy,“ popsal Stříteský.

Divné mu nebylo ani to, že syn neměl o údajném dědictví žádné potvrzení. Tvrdil jim prý, že na všem pracuje s právníkem a že vyřízení nějakou dobu potrvá.

Koncem roku 2009 však vyšlo postupně najevo, že Marek Stříteský se k žádné miliardě korun nedostane. Podle obžaloby všechny peníze použil pro svoji potřebu, především na zaplacení dluhu v kasinech a hernách či na další hráčské aktivity. Z vypůjčených peněz si měl pořídit i auto či čtyřkolku nebo létat do zahraničí.

„To, že dědictví neexistuje a syn má potíže s hráčstvím, jsem zjistil až na přelomu roku 2009 a 2010. Tehdy už bylo pozdě na nějaké rychlé řešení situace,“ upřesnil Stříteský.

V lednu loňského roku nevydržela situaci skrývat ani účetní Lenka Pražáková a vše oznámila majitelům společnosti. Následně se rozjel kolotoč vyšetřování. V něm vyšlo mimo jiné najevo, že sama Pražáková, aby zamaskovala dluhy na účtu firmy, si půjčila půl milionu od svého bratra a další půl milionu jako úvěr. Rodiče Marka Stříteského synovi kromě svých úspor a podvodně vylákaných peněz poskytli i další půjčky v hodnotě milionu.

Líčení je naplánováno až do pátku. Vzhledem k tomu, že podvedených osob je 25 a předvolaných svědků je celá řada, dá se předpokládat, že soud jednání odročí.