Vloni šel od hradeckého krajského soudu jako svobodný muž, předseda senátu Petr Mráka uznal jeho argumenty, že střílel v sebeobraně. „Byl jsem štvaná zvěř, bál jsem se o život," prohlásil Pavel Koblížek.

Zástupci poškozených se však proti verdiktu odvolali. „Málem mne to porazilo. Blížíme se Divokému západu, kdy jeden může beztrestně zastřelit druhého," řekl zmocněnec rodiny Pavel Jelínek.

Nakonec se k nim připojil také státní zástupce Milan Vacek, i když i on během hlavního líčení uznal: „Mohl se bát o život. Nevěděl, proč je napadán a subjektivně se bránil násilí."

To, že bylo vyhověno odvolání, vyšlo ve známost už letos v polovině dubna. „Můj jediný komentář k tomu je, že jsem šťastný, že se mi to podařilo takhle zvrátit," řekl agentuře ČTK zmocněnec Jelínek.

Nyní však Deník získal informace, proč Vrchní soud a předseda senátu Michal Hodoušek zrušil rozsudek, jenž byl tolik příjemný pro strážníka Koblížka.

Důvodů je samozřejmě celá řada, vždyť písemné vyhotovení odůvodnění má celkem patnáct stran. Jenže jeden z nich je nejzásadnější. Jde o záležitost, která může být systémová a fungovat jako precedens pro další podobné kauzy.

„Kdo byl v právu je to nejpodstatnější, neboť pokud to byli poškození, pak obžalovanému nepřísluší status obránce, neboť by to byl on, kdo byl pachatelem," napsal soudce.

Proto se bude znovu zkoumat použití pepřového spreje, jenž podle všeho vstříkl do prostoru vchodu do diskotéky, kde bratři dělali ochranku, Koblížkův bratr. Proto vznikl konflikt, jenž skončil tragicky.

„Toto jednání mohlo nést znaky například výtržnictví," upozornil Hodoušek. „Byl to on, kdo celý konflikt od počátku vyprovokoval? Respektive jeho bratr," ptal se soudce.

Věcí k opětovnému zkoumání bude také povaha a psychická odolnost strážníka Koblížka. Vrchní soud totiž nařídil, aby v Hradci zjistili, zda není příliš odolný (právě kvůli své profesní minulosti), aby nemusel střílet, i když byl v ohrožení.

Kdy soud v Hradci začne, zatím není jasné.

Vánoce, alkohol, jeden mrtvý
Byla to černá noc před Vánoci 2014. Souhra různých šíleností, která vedla až k tomu, že byl zabit mladý kluk. Zemřel jedenadvacetiletý Radek, zraněn byl jeho o pět let starší bratr.
Střelcem byl Pavel Koblížek, v té době městský strážník ve Vysokém Mýtě, kde je také diskotéka, již bratři hlídali jako ochranka.
Koblížek do klubu přišel společně s bratrem a dalším kamarádem. Byl opilý  a údajně se domáhal pomocí průkazu městského policisty vstupu do podniku. Odmítli ho. Při odchodu jeho bratr stříkl do prostoru před vstupem do diskotéky pepřový sprej a poté začala honička.
Bratři tvrdili, že při ní Koblížek chladnokrevně střílel, znalci však podpořili jeho verzi, že pálil zblízka, když byl v ohrožení.
Soud ho nejprve zprostil viny, ale po odvolání bude znovu souzen.