O osudu dalších dvou aktérů drogové kauzy v pátek opět rozhodoval Krajský soud v Hradci Králové.

Poprvé si obžalovaní poslechli jeho verdikt 23. listopadu 2012. Případ Dany Prokešové a Jana Juroška ovšem vrátil předsedovi senátu Petru Mrákovi na stůl Vrchní soud. Odvolací soud uložil přezkoumat dobu, rozsah a výnosy z jejich trestné činnosti.

„Soud dospěl k názoru, že není potřebné další dokazování, a ani ho nenapadá, jaké důkazy by ještě měly být provedeny," řekl Mráka předtím, než vyzval státního zástupce k závěrečnému návrhu.

„Z výpovědi i důkazů je zřejmé, že nejméně od přelomu let 2008 a 2009 byla v Juroškově domě v Chrudimi pěstírna, což vyplývá z účtů za odběr elektrické energie. O dalších dvou pěstírnách věděl zhruba půl roku předtím," uvedl žalobce Jan Vodička a navrhl Juroškovi podmíněný trest odnětí svobody a milionovou sankci.

U Dany Prokešové se podle její obhájkyně neprokázalo, že by docházela do chrudimské pěstírny. V dalších dvou měla údajně pracovat jen půl roku.

„Mrzí mě, že jsem situaci nezvládla. Švagr byl vážně nemocný a já mu nedokázala odříct pomoc. Trpím tím já i celá rodina," řekla včera u soudu zkroušeně žena. Také jí státní zástupce navrhl podmíněný trest odnětí svobody a peněžitý trest.

Jurošek nakonec odešel od soudu s tříletým podmíněným trestem  a zaplatit musí půl milionu korun. Jeho spolupachatelka dostala o rok kratší trest a přijde také o nemovitost a parcelu. Rozsudek zatím není pravomocný.

Co provedli?

Jan Jurošek pronajímal dům v Chrudimi, kde pomáhal vybudovat a posléze i pěstovat konopí.
Dana Prokešová, družka Ľubomíra Wolfa, pomáhala příbuznému s péčí o rostliny konopí.