Policisté předali ke správnímu řízení prvního z řidičů, kteří před dvěma týdny riskantně couvali nebo se točili na dálnici D11, aby se vyhnuli koloně. Deníku to sdělil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Přestupku se tehdy dopustilo 27 řidičů.

„Řidiči hrozí pokuta až ve výši deset tisíc korun, zákaz řízení až na jeden rok a sedm bodů,“ řekl Ondřej Moravčík.

Incident se odehrál před dvěma týdny na dálnici D11 ve směru z Hradce Králové do Prahy za exitem na 68. kilometru. Když se tam začala v podvečer tvořit kolona, chtěli se jí někteří řidiči vyhnout.

„Rozhodli se ulehčit si čekání a v rozporu se zákonem se začali vracet právě ke sjezdu na 68. kilometru,“ uvedl tehdy mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský. Podle něj něco takového policisté v kraji nepamatují. Policii na situaci upozornili pracovníci Ředitelství silnic a dálnic.

Na záznamu z jejich dálničních kamer se však nepodařilo rozpoznat všechny vozy, které se dopustily přestupku.

Svědek policii poskytl záznam

Policisté proto hledali svědky situace a požádali řidiče, kteří v té době dálnicí projížděli ve směru od Hradce Králové a měli ve voze kameru, aby jim poskytli záznam.

Od jednoho z řidičů, který byl svědkem hromadného porušování pravidel, se skutečně podařilo získat záběry, které policii při pátrání po vozidlech velmi pomohly. „Díky jim jsme zjistili registrační značky celkem 23 vozidel,“ uvedl Ondřej Moravčík. Policisté nyní musí zjistit, kdo zaznamenaná auta řídil. Řidiče pak čeká správní řízení a případně i sankce.

Ne všichni jsou však ochotní se k hazardování na dálnici přiznat. Pokud by se ovšem snažili chytračit a tvrdili, že vůz řídil někdo jiný, nemuselo by se jim to podle policistů vyplatit.

„Přestupku by se dopustili i provozovatelé vozidel, pokud by neoznámili, kdo jejich auta v té době řídil,“ upozornil mluvčí.