„Necítím se být vinen. Nikoho jsem nechtěl poškodit,“ řekl obžalovaný muž soudcům. Peníze si půjčoval ve Lhotě pod Libčany a v Hradci Králové od prosince 2006 až do dubna 2009 na nákup zboží, kombajnu či výstavbu rodinných domků, nebo si pořizoval auta na leasing. Ke konci už se však zadlužoval, aby zachránil firmu.

Podle státního zástupce Lukáše Vodičky navíc před bankám i lidem před uzavřením smlouvy zamlčoval, že už značné částky dluží a jeho ekonomická situace není dobrá.

To Rudolf Švadlenka odmítl. Finančně na tom prý byl dlouho výborně. V roce 2006 pracoval jako obchodní zástupce firmy Isolit Bravo a dalších společností, podle svých slov vydělával dva až tři miliony korun ročně a začal rozjíždět i další aktivity.

„Začal jsem kupovat víc zboží, stavět penzion v Žacléři, investoval jsem do nákupu pozemků a výstavby rodinných domků,“ vypověděl obžalovaný.

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.
Soud neuvěřil, že si oběti vše vymyslely

Do jeho záměrů však prý zasáhla ekonomická krize a příliš dlouhé průtahy se schvalováním územního plánu ve Lhotě pod Libčany, kde plánoval výstavbu rodinných domků.

Richard. J. byl jeden z jeho prvních věřitelů. Švadlenka řekl, že si od něj půjčil na nákup zboží a také na nákup pozemků ve Lhotě pod Libčany. Jukl se podle něj měl na projektu stavby rodinných domků podílet. V té době však už měl obžalovaný potíže a peníze mu nevrátil. „Dostavěl jsem penzion a domluvili jsme se, že se tam budou konat fotbalová soustředění, a tak se dluh umaže,“ uvedl Švadlenka.

Richard J. u soudu řekl, že když mu půjčoval peníze, věděl jen o jednom dluhu. Navíc spolu prý začali řešit společný podnikatelský plán. „Byli jsme přátelé, já jsem mu důvěřoval a myslel si, že je úspěšný. Pak se ukázalo, že to tak nebylo.“

Z jeho výpovědi také vyplynulo, že v současnosti je účastníkem insolvenčního řízení vedeného proti Švadlenkově mamince, která se zavázala, že závazky svého syna uhradí.

Obžalovaný se u soudu hájil také tím, že některé dluhy splatil, ale věřitelé to popřeli. Jeden dlužník po něm tak žádá 1,6 milionu korun. „Peníze jsem vybral v bance, naše účetní mu je předala, ale on řekl, že jí potvrzení předá později, protože spěchá na hokej,“ vysvětloval Švadlenka. Hlavní líčení pokračuje.

Ilustrační foto.
Soud začne řešit zločin na rozhledně