Necelých 
11 milionů korun, přesně 10,6. Tuto škodu podle obžaloby způsobil právník Rostislav Víšek z Hradce Králové, nyní už bývalý člen Advokátní komory.

A také obžalovaný muž na útěku. Policie hledá advokáta od ledna roku 2013, kdy zmizel ze svého bydliště v Roudnici na Královéhradecku.

Kauzu muže, který si napůjčoval peníze od více než sedmdesáti lidí (mezi nimi byli také tři soudci z Hradce) začne v úterý řešit Krajský soud v Ústí nad Labem.

Přesunutí procesu bylo nutné právě z důvodu toho, že jsou do případu zapleteni zaměstnanci krajského soudu, kam by jinak proces dozajista spadal.

Víšek je obžalován, že si zhruba od sedmdesáti věřitelů napůjčoval 15 milionů korun. S těmito akcemi začal 
v roce 2009, kdy se podle vlastních slov dostal do finančních problémů. Důvod, proč se do té doby uznávaný advokát ocitl v tísni, není jasný. Část dluhu se mu později podařilo umořit, proto je souzen za škodu 10,6 milionu.

„Kupříkladu věřitelům tvrdil, že ho vydírá klientka, která byla jeho přítelkyní a které prohrál soudní spor. Nebo že musí platit manželovi ženy, která kvůli němu spáchala sebevraždu, či že ho kvůli nějaké ženě vydírá ruská mafie," napsal do obžaloby státní zástupce Jan Svoboda.

Nejexponovanějšími věřiteli advokáta na útěku jsou tři soudci z hradeckého krajského soudu. Jde o Petra Mráku, Ladislavu Šulecovou a Karla Peřinu. Jejich zapojení do případu bylo velmi výrazně kritizováno odbornou veřejností a také vedení krajského soudu připustilo, že bude záležitost řešit.

A to přesto, že trojice soudců neměla přijít s obžalovaným při profesionálních záležitostech do kontaktu.

„Vztah dlužníka a věřitele je přece jenom velmi blízký a soudce by měl velmi váhat,
s kým do takového vztahu může vstoupit," řekl v době, kdy kauza vyšla najevo, tehdejší prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Hlavní líčení tedy proběhne bez Víškovy přítomnosti, zatím je naplánováno na jeden den. Pak by mohl být znám rozsudek, advokátovi hrozí až desetileté vězení.

Právník sice v minulosti poslal omluvné dopisy většině poškozených, ale ty podle všeho nebudou platit za polehčující okolnost. „Omluvné dopisy sepsané obviněným totiž svědčí spíše než o lítosti o snaze oddálit definitivní odhalení," uvedl žalobce Svoboda.

Soudci pod tlakem. Takové jednání je neetické, tvrdí protikorupční spolek
Tři soudci Krajského soudu v Hradci Králové stojí v kauze Víšek na straně svědků – ale také poškozených. Advokátovi totiž půjčili peníze. Ač vedení jejich domovského dvora ujišťuje, že se s obžalovaným mužem nedostali 
v profesionální kariéře do kontaktu – tudíž nezabývali se případy, v nichž vystupoval, není jejich zapojení do případu rozhodně šťastné.
Tvrdí to i právnička Transparency International, známé společnosti, jež se zabývá korupčním jednáním, Radka Pavlišová. „Soudce by se měl vyvarovat jakéhokoliv jednání, které vzbuzuje pochybnosti o jeho nestrannosti. Pokládám minimálně za neetické, pokud soudce lehkovážně vstupuje do věřitelsko-dlužnických vztahů s advokáty," řekla. v rozhovoru pro Českou televizi.