Vítěz tendru by měl po městě postupně nainstalovat a provozovat kolem 70 stacionárních zařízení na měření rychlosti a hlídání jízdy na červenou na semaforech. Prvních 17 zařízení by mělo začít fungovat na konci letošního roku. "Pokud chceme dopravu ovlivnit, musíme zařízení nainstalovat na hodně místech po celém městě. Hradec je tranzitním městem a největší problémy jsou na městském okruhu," řekl Hloušek.

Radary s fotografickým zařízením budou pracovat automaticky 24 hodin denně bez přítomnosti policistů a jiných osob. Kvalita snímků bude muset být taková, aby chybující řidiče šlo usvědčit i při snížené viditelnosti. Samotné radary budou ve speciálních klimatizovaných schránkách.

Při zavedení systému, který město zbaví nákladů na jeho pořízení, se radnice podle Hlouška inspirovala v zahraničí. V Česku nikdo podobný systém, který by pokrýval prakticky celé město, zatím nemá. Rozsáhlý systém stacionárních radarů má Praha, kde jej provozuje městská a státní policie.

Odhadovanou sumu 700 milionů korun by měl vítěz tendru a provozovatel systému od města inkasovat během prvních čtyřech let provozu. Město však kalkuluje, že na pokutách vybere více ještě téměř o půl miliardy korun, které pak použije podle svého uvážení. Smlouvu s vítězem tendru město uzavře na dobu neurčitou, výpovědní lhůta bude jeden rok.

Tresty pro chybující řidiče bude nadále vyměřovat správní odbor radnice. Vymáhání nedoplatků pak bude mít na starosti soukromá firma. "Její odměna se bude odvíjet od pokut, které se skutečně vyberou," řekl Hloušek. Očekává, že o zakázku bude mezi firmami zájem. Svědčí o tom podle něj i to, že zadávací dokumentaci si zatím vyzvedlo kolem 14 subjektů.

Místa radarů prý městská policie řidičům podle Hlouška tajit nebude. "Očekáváme, že původních 100 procent zaznamenaných přestupků se do tří měsíců sníží na 30 procent a někde na 10 až 15 procent," řekl Hloušek. Očekává, že nejvíce hříšníků pak bude z řad mimohradeckých řidičů.

Městská policie má od loňského roku zatím jeden přenosný radar. Stál 850.000 korun a při používání v jedné směně se za tři měsíce městu zaplatil. "Tento radar budeme používat i nadále, například pro měření v blízkosti škol, hřišť nebo na stanovištích za stacionárními radary," řekl Hloušek.

 

Zdeněk Rychtera