"V těchto dnech policisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje obvinili dvě ženy ve věku 26 a 42 let ze zvlášť závažného zločinu podvod spáchaného ve spolupachatelství. Starší ženu navíc obvinili i z přečinu úvěrový podvod," informovala v pátek odpoledne policejní mluvčí Iva Kormošová.

Ženy svým rodinným příslušníkům a známým údajně tvrdily, že se starší ženě vrátila rakovina a že potřebuje peníze na experimentální genovou léčbu, která je finančně velmi nákladná. Zmínka o údajném těžkém onemocnění ženám vynesla jmění.

Za necelých 15 měsíců vylákaly od 25 poškozených více než 15,6 milionu korun. "Poškození nejenže jim poskytli všechny své úspory, ale dokonce se nechali přesvědčit k uzavření úvěrů a půjček," doplnila Kormošová. Ženy sice finanční prostředky použily pro vlastní potřebu, na léčbu rakoviny to ale nebylo.

Aby bylo tvrzení o nemoci dostatečně věrohodné, ženy ukazovaly poškozeným fiktivní lékařské zprávy, různá potvrzení z pojišťovny a e-mailovou komunikaci s údajným lékařem, přičemž e-mail pro tento účel samy založily. Věřitelům pak slibovaly, že po ukončení léčby pojišťovna proplatí všechny náklady, a ony jim tak budou moci půjčené peníze vrátit.

"Starší žena dále sama sjednala u 15 různých nebankovních společností úvěry, přestože věděla, že nebude schopna vzhledem ke své finanční situaci dostát svým závazkům. Těmto společnostem způsobila škodu přesahující částku 100 tisíc korun," sdělila více k úvěrovému podvodu policejní mluvčí.

Oběma ženám hrozí trest odnětí svobody na 5 až 10 let.