Vyučil se řezníkem, živil se tak, ale to už dávno neplatí. Dnes je Martin Jorda šestkrát trestaný, nyní je ve vazbě v pražské Ruzyni a hrozí mu další vysoký trest.

Ve středu začal u Krajského soudu v Hradci Králové proces, v němž je obžalován 
z podvodu za 25 milionů korun. Recidivista může odejít až s desetiletým trestem.

„Musí se vzít v úvahu i jeho kriminální minulost," potvrdil státní zástupce Jaroslav Jakl, že čistota trestního rejstříku má na konečný verdikt vliv. Přitom sám státní zástupce dal najevo, že byl Jorda jen bílým koněm, tedy nastrčenou figurkou, jehož naivity a finanční nouze využili jiní.

Jorda se totiž zamíchal do obchodu s betonářskou ocelí, v němž se točí velké peníze. 
V byznysu vystupoval v roce 2005 jako jednatel jedné firmy, k čemuž se ale dostal velice podivně.

Zrovna byl nezaměstnaný, rok předtím se sice živil jako řidič, ale přišel o řidičák. „Neměl jsem ani na bydlení," vzpomínal muž, který má navíc vyživovací povinnost na dvě děti.

Proto přistoupil na nabídku jednoho známého, o němž mluvil jako o Milošovi. Ten mu dohodil „práci", Jorda se stal jednatelem společnosti zabývající se právě obchodem s betonářskou ocelí.

Podle všeho byla jeho funkce pouze naoko. „Jen jsem podepisoval nějaké listiny. Co v nich bylo, nevím. Nečetl jsem je," přiznal.

Jorda se posléze dostal do kontaktu s Jiřím Čermákem, vlastníkem další firmy, s nímž měl dohodnout dodávky tří až deseti tisíc tun oceli měsíčně. „Už předtím, než jsme podepsali smlouvu, byly dodávky bez potíží. Vždycky jsem dal zálohu," popsal Čermák, proč šel do dalšího velkého kšeftu.

Ten měl být za 25 milionů a Čermák dnes tvrdí, že Jorda od něj peníze převzal v balíčcích při podpisu smlouvy u jedné chrudimské notářky. „Není to pravda, žádné jsem nedostal," řekl Jorda.

Notářka předání neregistrovala, ale muži každopádně v její kanceláři podepsali, že 
k transakci došlo. K žádným dodávkám zboží však nedošlo.

Navíc se tady vynořuje postava ze zákulisí, Tomáš Švejda, který později před policisty odmítl vypovídat. Obžalovaný tvrdí, že mu Švejda dával peníze (tu 10 tisíc, tu patnáct). A posílal mu je i do Karibiku, kam odjel později na celých osm let.