Více světla do „tunelu", který měl v jatkách „vyhloubit" pětatřicetiletý Miloslav Dudycha, vnesla při posledním výslechu insolvenční správkyně Ladislava Kolínová. Trestní spis klade Dudychovi za vinu, že spolu s o tři roky mladším Davidem Smutným minimálně od jara 2009 až do podzimu 2010 podvodným způsobem připravili své obchodní partnery o značnou sumu peněz.

Dudychovi žaloba připisuje částku 11,5 milionu korun a Smutnému takřka dva miliony. Největší položky dluhu tvoří podle obžaloby nesplacené faktury za jatečná zvířata. Ve výčtu pohledávek se najdou i stavební firmy, bezpečnostní agentura či telefonická společnost. Dluhy všude, kam se podíváš…

Vše skončilo tím, že na společností musela být uvalena nucená správa. „Když jsem do firmy přišla jako insolvenční správce, Dudycha již nezastával funkci statutárního zástupce podniku. Nicméně se velmi v tu dobu v celé věci angažoval," řekla u soudu Ladislava Kolínová. Potvrdila, že však rozhodně nijak nespolupracoval.

„Dodal mi neúplné účetnictví a ve stejnou dobu stačil vytunelovat i zbytek firmy," uvedla s tím, že ačkoliv statutárnímu zástupci firmy výslovně zakázala disponovat s majetkem jatek, ze dne na  den odtud zmizelo veškeré vybavení.

Dodala, že tímto padla i poslední možnost uspokojit osm desítek věřitelů jatek. „Není z čeho brát. Přitom v pokladně je schodek dva miliony a věřitelé požadují sedmnáct milionů," vypočítala závazky dobrušských jatek.

Proti jejím závěrům se však Dudycha ostře ohradil. „Účetnictví bylo naprosto v pořádku, ale paní Kolínová si z něj vzala jen část a druhou nechala na místě. Také nezohlednila to, že jeden z dodavatelů, který požaduje čtyři miliony korun, vlastně nic požadovat nemůže, neboť dluží on nám," uvedl Dudycha.

Nesouhlasil ani s údajným ztraceným vybavením jatek. Převezl ho prý do pronajatého skladu v Týništi nad Orlicí, jenže kvůli neplacení nájmu pak prý majitel skladu zařízení odvezl.

„Kde to vše skončilo, však nevím, bylo mi to už jedno. Já jsem nic špatného neudělal," prohlásil před soudem Dudycha, který se od začátku líčení staví do pozice „ublíženého" a takřka všechny jeho výpovědi by se daly shrnout do věty „já nic, já muzikant."

Odročené líčení bude před krajským soudem pokračovat ve středu.