Policie devětatřicetiletého muže obvinila z krádeže částečně ukončené ve stadiu pokusu, poškozování cizí věci a porušování  domovní svobody a soud ho poslal do vazby. Pokud se jeho vina prokáže, hrozí mu až osmileté odnětí svobody.

„Během dvou dnů od jeho zadržení policisté nashromáždili zejména při domovních prohlídkách další důkazy, které nasvědčují, že v krátké době bude rozsah obvinění ještě rozšířen," upozornila policejní mluvčí Ivana Ježková. Dodala, že množství důkazního materiálu je „poměrně velké" a počet odcizených aut, které má zadržený na svědomí, se z nynějších šesti  ještě zvýší.

Pronásledovala ho auta, vrtulník i pes

Policie muže zadržela v neděli po více než dvouhodinové honičce. Hlídka si v rámci bezpečnostního opatření vytypovala v Hradci Králové vozidlo, které by mohlo být kradené, a chtěla je zastavit k silniční kontrole. Řidič však na výzvu nereagoval a vyrazil směrem na Jaroměř. Operační důstojník za ním okamžitě vyslal i další hlídky.

„Řidič jel velice riskantně a nebezpečnou jízdou ohrožoval nejen ostatní řidiče, ale i chodce. Vjížděl na chodníky a místy jel rychlostí až 180 kilometrů v hodině," uvedla Ivana Ježková.  Muž si pak k útěku zvolil polní cesty a zamířil na Rychnovsko. V jednu chvíli se policistům dokonce ztratil, takže se do pátrání zapojil i vrtulník.

Policisté pak objevili ukradené auto, ale bez řidiče.  K akci se tedy přidal i psovod, pohotovostní a eskortní oddíl a zásahová jednotka. Díky spolupráci místních lidí pak pachatele nalezli schovaného pod nedalekým zaparkovaným vozem.

Bezpečnostní opatření, díky němuž hlídka muže v ukradeném voze objevila, policie prováděla právě kvůli jeho trestné činnosti.  Královéhradečtí policisté totiž v posledním období zaznamenali výrazný nárůst krádeží aut a rozhodli se zasáhnout.

Kradl už od dětství, začal s motocykly

Z vyšetřování vyplynulo, že pokud se muži nepodařilo auto nastartovat a odjet s ním,  poškodil zámek i spínací skříňku a  odcizil z vozidla vše, co šlo demontovat. Majitelé tak přišli o autorádia, GPS navigace, různá čidla, kamery, střešní nosiče i věci, které byly v době krádeže v autě odložené, například lyže či bundy.

„Pro policisty není  muž neznámý. Jeho kriminální kariéra začala, když mu bylo asi 13 let," podotkla mluvčí. Nejprve začal krást motocykly Babeta, potom se zaměřil na značky Simson a MZ. Teprve pak se prý začal specializovat na auta. Nejprve se mu líbily favority, později se přes Škodu Octavii dostal až k VW Multivan. „Značky Škoda a Volkswagen stály v popředí jeho zájmu i v současné době," uzavřela Ivana Ježková.