Chlapec zemřel
v krutých bolestech

Rodiče u soudu vypověděli, že hoch už od narození trpěl mnoha chorobami, mimo jiné epilepsií, křečemi a problémy se zažíváním. Lékaři mu prý nedokázali pomoci. Byl také mentálně retardovaný, dlouho  nechodil a  nemluvil. Později u něj byla zjištěna i cukrovka.

Rodiče se pak začali zajímat o alternativní léčbu, obstarali dítěti „tibetské kapky" a v Pardubicích je nechali vyšetřit takzvanou irisdiagnostikou, která zkoumá zdravotní stav lidí podle oční  duhovky. Lidé, kteří chlapce vyšetřovali, byli prý ohledně jeho uzdravení velmi optimističtí. Rodičům navíc doporučili, aby omezili a pak vysadili inzulin. „Sami bychom si to nedovolili," prohlásil otčím.

Od chvíle, kdy chlapci inzulin vysadili, se však jeho stav  zhoršoval a loni v dubnu po velkém utrpení zemřel při hyperglykemickém kómatu.

K soudu byli předvolání i pardubičtí léčitelé, kteří popřeli. že by rodičům radili ohledně inzulinu. Naopak členové rodiny, kteří se u nich také léčili, tvrdili, že to slyšeli.

Obžaloba rodiče původně vinila z těžkého ublížení na zdraví a z týrání svěřené osoby. Po dokazování však státní zástupkyně Lucie Žabková soudu navrhla, aby čin kvalifikoval jako vraždu. S tím nesouhlasily obhájkyně obžalovaných. Podle nich byli rodiče vyčerpáni náročnou péčí o nemocné dítě a zmanipulováni léčiteli.

Soud: Rodiče věděli, co může nastat

„Soud se shodl s hodnocením státní zástupkyně," řekl po vynesení rozsudku předseda senátu Luboš Sovák.

Podle něj lékaři rodiče důkladně poučili, jak se mají o dítě při léčbě cukrovky starat a že jinak než inzulinem diabetes léčit nelze. To, zda léčitelé rodičům radili či neradili inzulin vysadit, obžalované podle soudu odpovědnosti nezbavuje. „Věděli a dokázali posoudit, co může nastat," uvedl soudce.

Připomněl, že i když byl chlapec po vysazení inzulinu ve velmi vážném stavu, rodiče nepřivolali lékaře a navíc falšovali diabetický deník.

Rodičům nepomohli ani znalci. „Posudky byly tak negativní, že se to jen tak nevidí," podotkl předseda senátu. Otčíma psychiatři a psychologové  hodnotili mimo jiné jako egocentrického, manipulativního, nezodpovědného a bezohledného, k ženě uvedli, že „o hluboké mateřské lásce u ní lze pochybovat".

Vedle trestu vězení musí rodiče zaplatit vlastnímu otci chlapce 240 tisíc korun a jeho  bratrovi, který je v současné době v dětském domově, 175 tisíc korun.