V září 2007 se jí narodil zdravý syn. Jenže dodnes není jeho příchod na svět dořešen. Matka totiž od jara 2008 válčí s rychnovským špitálem, který ji podle jejích slov při zákroku poškodil.
Už podruhé však se žalobou neuspěla, Jan Fifka, soudce Krajského soudu v Hradci Králové, totiž rozhodl, že je pravda na straně lékařů.
K jeho rukám se případ vrátil poté, co původní stejný verdikt (tedy nevinu nemocnice) nechal přezkoumat Vrchní soud v Praze. Proto ho musel ten krajský znovu řešit v uplynulých dvou měsících.
A jeho verdikt je stejný jako v roce 2012, kdy poprvé rozhodl o neoprávněnosti podané žaloby. Anna K. navíc musí zaplatit soudní výlohy 106 tisíc korun. Ani tím však zřejmě kauza neskončí, protože poražená strana má znovu prostor na odvolání proti výsledku.
Rodička (dnes devětadvacetiletá matka tří dětí) si nejvíce stěžovala, že jí lékaři provedli nastřižení hráze, ač si to před porodem nepřála.
Advokátka: Lékaři ženě vyhrožovali
„Přála si porod bez nadbytečných zásahů," vysvětlila její právní zástupkyně Zuzana Candigliota. „Při porodu s ní manipulovali a vyhrožovali jí," tvrdila dokonce.
„Celý porod trval krátce, nějakých čtyřicet šest minut. Soud dal za pravdu nemocnici, že tam nebyl časový prostor k tomu, aby se prováděly standardní úkony ve smyslu informovaného souhlasu nebo podrobného vysvětlování situace rodičce," vysvětlil soudce Fifka.
„Rodička byla přivezena do nemocnice s rozběhlým porodem, od příjezdu do porodu uběhlo nějakých dvacet minut. Část doby se navíc prolelkovala," upozornil advokát nemocnice Petr Nuckolls.
Lékaři v těch chvílích chtěli provést takzvanou dirupci – tedy protržení – vaku blan, ale žena se tomu bránila. „Dítě přitom bylo v ohrožení," upozornil Nuckolls. „Nakonec k němu dala souhlas a teprve až poté byl udělán. Žena byla respektována," dodal.
Žalobkyně a její zástupkyně však tvrdily, že ji k protržení lékaři nutili ještě dříve, než bylo jasné, že je dítě v potížích. Každopádně se narodilo s pupeční šňůrou jednou omotanou kolem krku.
„Náš postoj k případu, zůstává od počátku neměnný," řekla tisková mluvčí náchodské nemocnice, pod níž rychnovská spadá, Hana Voborníková. „Jsme přesvědčeni, že ze strany lékařů i personálu nedošlo k žádnému porušení, či zanedbání zdravotní péče, což potvrdil i znalecký posudek 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze."
Ano, odborníci v posudcích uvedli, že lékaři takzvaně v souladu s lege artis, což znamená podle pravidel umění lékařského.
Byla milující matkou? I o tom je spor
Nejen rozepře o tom, zda postupovali lékaři při porodu syna Anny K. správně, byla mottem případu. Na světlo se dostaly také dva názory, jež
jí posuzovaly jako matku. A samozřejmě byly naprosto protichůdné.
„Je to milující matka nyní už tří dětí, ohrazujeme se proti tomu, jak ji hodnotil vrchní soud," řekla Zuzana Candigliota, právní zástupkyně ženy.
Soud se totiž pozastavil nad tím, že Anna K. například nikdy neuvedla
pohlaví dítěte či nad jejími dalšími výroky.
„My s tím naopak souhlasíme," prohlásil Petr Nuckolls, advokát rychnovské nemocnice. „Podle nás – a to včetně jejího partnera – nestála o to, aby byla matkou," netajil.