„Hlavní líčení bylo odročeno kvůli opětovnému předvolání svědka a dotazu na svědkyni,“ uvedla Iva Matušková z tiskového oddělení Krajského soudu v Hradci Králové.

Polský dělník Pavel Gajewski (27) pracoval v kvasinské automobilce a bydlel v ubytovně v Solnici. Jeho záliba v alkoholu, marihuaně a amfetaminech, kterou u soudu přiznal, však zřejmě způsobila, že nejprve přestal pracovat, a pak dokonce skončil s obviněním ve vazbě. Podle spisu se totiž na jaře loňského roku dopustil celé řady trestných činů, jejichž oběťmi se stala jeho bývalá přítelkyně, jeho známý a také jeho spolubydlící z ubytovny, který po útoku Gajewského utrpěl vážné poranění hlavy.

K údajnému napadení své přítelkyně (31) se Gajewski u soudu odmítl vyjádřit. Státní zástupkyně ho však viní z toho, že loni v březnu vnikl do jejího bytu, napadl ji a utekl s jejím mobilním telefonem. O měsíc později se přes ženinu obranu opět dostal do jejího bytu a napadl ji a ještě později bývalou přítelkyni odmítal pustit z pokoje na ubytovně, dokud mu neodevzdá telefon, protože chtěl vědět, s kým komunikuje. Policii však tvrdil, že mu žena podstrčila telefon sama, aby se mu pomstila. Rozchod s ní prý nesl velmi těžce. „Pil jsem alkohol, kouřil marihuanu a šňupal amfetaminy,“ řekl smutně soudu.

Odmítl i obvinění, že napadal svého 54letého polského spolubydlícího, nutil ho aby mu dával peníze, cigarety a platební kartu s PIN kódem, na niž se pak pokoušel v bance vybírat peníze. Muže loni v červnu zbil tak surově, že mu kromě dalších zranění způsobil také zhmoždění mozku.

Ve skutečnosti však prý bylo vše jinak. „Je to alkoholik a požívá i jiné návykové látky,“ prohlásil o poškozeném a uvedl, že spolubydlící poškodil jeho, protože si vzal na diskotéku Gajewského bundu s penězi a doklady a vrátil se bez nich.
I když byl Gajewski z rozchodu s přítelkyní smutný, našel si náhradu a dokonce se stal otcem. Syn se mu však narodil až v době, kdy už byl ve vazební věznici.

Demolice cely
Gajewski se zodpovídá z krádeže, ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, vydírání, nebezpečného vyhrožování, loupeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. O tom, že to s ním není jednoduché, svědčí fakt, že v Česku už byl jednou soudně trestán a v Polsku kvůli jízdě v opilosti přišel o řidičský průkaz. Své o něm vědí i zaměstnanci věznice, kde zdemoloval celu. „Bylo to z nervů,“ vysvětloval soudu.