Dívka chodila s Ondřejem Rédou z Velkých Opatovic. Ještě jí nebylo ani patnáct let, chodila do deváté třídy, když spolu měli pohlavní styk. Studentka ale otěhotněla. Dítě nechtěla. Její matka vymyslela, že dají miminko k adopci, protože na interrupci už bylo pozdě. Jenže adopci zatajily před údajným otcem Ondřejem Rédou. Dívka se u soudu bránila, že měla pohlavní styk ještě s jiným mužem.

Soudce Bohumil Kotala ve středu vynesl ve věci rozsudek. Matka mladistvé dívky dostala půlroční trest s odkladem na zkušební dobu jednoho roku. Její dceru, dnes studentku střední školy, soudce zprostil obžaloby. „Jednání matky považuji za nesprávné a nečestné. Z lidského hlediska ji ale chápu. Chtěla ochránit svoji dceru, protože si uvědomovala, co to pro ni znamená do budoucna. Domnívám se, že dívka v patnácti letech nemohla posoudit dosah svého jednání vůči Ondřeji Rédovi. V jejím případě je myslím dostačující, co se děje okolo,“ sdělil Bohumil Kotala, předseda Okresního soudu ve Svitavách. Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku v případě nezletilé dívky.

Matka Ondřeje Ilona Figlušová ale není s rozsudkem spokojená. „Myslím si, že měly dostat více. Dokud nebude té malé osmnáct let, Ondra ji neuvidí. Ať mu dají možnost ukázat, že se o holčičku dokáže postarat,“ uvedla Ilona Figlušová. Ondřej Réda se nevzdává. Stále usiluje o to, aby mohl dceru vychovávat. „Věřím tomu, že je to opravdu moje dcera. Pořád o ni stojím,“ řekl včera soudním řízení Ondřej Réda.

Případ Ondřeje Rédy, jeho bývalé přítelkyně a její matky je plný emocí. Příběh začal v roce 2008. Dívka chodila už delší dobu s Ondřejem a na přelomu února a března spolu měli pohlavní styk. „Podle dívky byl chráněný. Ovšem v březnu měla ještě styk s jiným mládencem a ten byl nechráněný. Od kamarádky se totiž dozvěděla, že Ondřej flirtoval s jinou dívkou. Chtěla se mu pomstít a měla styk s jiným mužem. Proto se domnívala, že otcem dítěte není Réda,“ přiblížil okolnosti soudce Bohumil Kotala. Dodal, že účelem řízení u soudu ve Svitavách nebylo zkoumat, kdo je otcem dítěte.

Jedna textovka

Tehdy mladistvá dívka řekla o těhotenství své matce pozdě. Interrupce již nebyla možná. S matkou se proto dohodly, že dají dítě k adopci. „Dívka přerušila studium a odjela do Brna, kde také v nemocnici porodila. Její matka ale poslala Ondřeji Rédovi textovou zprávu, že to nedopadlo dobře,“ dodal Bohumil Kotala. Právě v tu chvíli se zřejmě rozjel kolotoč událostí, které vyvrcholily soudním procesem. „Matku nezletilé dívky chápu. Chtěla ochránit dceru. Má ale zkušenosti a určité postavení. Už si uvědomuje, že se nezachovala správně. Poškodila Ondřeje Rédu tím, že mu ztížila případné uplatnění otcovského práva. Ale nemyslím si, že zcela znemožnila,“ řekl soudce. Chyby vidí také v jednání Ondřeje Rédy, který přivedl čtrnáctiletou dívku do jiného stavu. „To je nezodpovědné. Pokud ale není otcem, měl by si uvědomit, že na počátku událostí nese zavinění, protože flirtoval s jinou dívkou,“ dodal Bohumil Kotala.

Mediace nevyšla

Ještě dříve než soudní spor nabral obrátky, měla žalující strana snahu dohodnout se. „Přišli jsme do Svitav na řízení mediace. Dožadovali jsme se setkání s cílem obžalované přesvědčit, že mohou jednat tak, aby svůj čin napravily. Ženy nebyly ochotny se mediaci podrobit. Úřednici ignorovaly a mediaci odmítly,“ uvedl právní zástupce Onřeje Rédy Vilém Fránek.

Ondřej Réda je přesvědčený, že je otcem malé holčičky, která vyrůstá u adoptivních rodičů. U soudu žádal odškodnění dva miliony korun. Soudci se zdá částka nepatřičná. Advokát má ale jiný názor. Podle něj snahou o mediaci nechtěl docílit potrestání obžalovaných za jejich činnost, ale dosáhnout spravedlnosti. V tom smyslu, že otcem dítěte je Ondřej. To se nestalo. Výšku odškodnění proto právní zástupce nyní nepovažuje za nepatřičnou. „Je to spíše jakýsi morální a varovný apel, že bezprecedentně neetické jednání může být postihováno tímto způsobem,“ uvedl Vilém Fránek.

Po vynešení rozsudku si matka nezletilé ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Případem se ale kvůli odvolání podaném státní zástupkyní bude zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

Iveta Nádvorníková, Sylva Horáková