Nožem vyzbrojený muž vstoupil loni 30. října dopoledne do prodejny benzínové čerpací stanice v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou. Obsluhu vyzval, aby mu vydala peníze z pokladny. Čerpadlářka se ale nedala, vzala dřevěnou tyč a udeřila lupiče.

"Ten proti ní zaútočil nožem a pořezal ji na levé ruce, kterou se před útokem bránila, poškozená přesto pokračovala ve své obraně a tloukla obžalovaného tyčí, až ho vyhnala před prodejnu a obžalovaný poté z místa utekl," popisuje se až hrdinské počínání ženy v rozsudku.

Nalezené zbraně a střelivo při domovních prohlídkách. Část z nich byla ukrytá v zemi.
Upálit, případně zastřelit. Hradecký soud potrestal muže za přípravu vraždy

Pumpařku muž poranil na malíku levé ruky, ránu jí museli zašít ve fakultní nemocnici. Útok ženu bohužel zasáhl i psychicky. "Následně se u poškozené, jako přímý následek jednání obžalovaného J. K., rozvinula posttraumatická stresová porucha závažné intenzity," píše se v rozsudku.

Poškozenou podle soudu porucha omezuje v obvyklém způsobu života. Potýká se s vtíravými prožitky strachu, poruchou identity či ztrátou sebedůvěry. Na rozdíl od řezné rány na prstu psychické problémy vyžadují dlouhodobou léčbu nejméně v řádu měsíců.

Ilustrační foto.
Útočníkům hrozí za loupež u hradeckého nádraží 5 až 12 let vězení. Šlo o život

Muž s nožem řádil i po loupeži. V hradecké ulici Severní na Slezském Předměstí se po činu své družce svěřil, že přepadl benzinku. Při následné hádce popadl J. K. kuchyňský nůž a dal ho ženě ke krku s hrozbou, že ho nesmí opustit a nesmí o tom, že pachatelem přepadení je právě on, nikomu říct.

Jak se ukázalo, muž není zodpovědný "pouze" za loupež a vydírání. Pár dní před přepadením benzínové pumpy totiž ukradl pokladnu z firmy na Hradecku. Na žádné peníze si ale nepřišel.

V noci z 25. na 26. srpna 2022 vypáčil okno jídelny v budově firmy. "Dále vypáčil dveře do kanceláře společnosti, ze které odcizil příruční pokladnu bez finanční hotovosti, čímž způsobil poškozené společnosti škodu ve výši 500 Kč a poškozením okna a dveří další škodu ve výši 24 500 Kč," uvádí se v rozsudku.

Dveře restaurace na Pražském Předměstí vykazovaly známky násilného vniknutí a uvnitř budovy byly poházeny předměty.
Opilý muž se v Hradci dožadoval piva po strážnících, kteří hlídali restauraci

Do pátrání po muži se zapojily tři desítky policistů, psovod i vrtulník. "Z vyžádaných videozáznamů policisté zjistili, že muž byl na benzince již ten den o hodinu dříve, dále zjistili, že z místa přepadení utekl směrem k obci Stará Voda, odkud mohl odjet autem," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová loni v srpnu po loupeži.

Lupiče policie dopadla po dvou měsících od loupeže, a to při vynášení koše s odpadky. "Muže kriminalisté zadrželi na Slezském Předměstí v Hradci Králové na chodníku před jedním z bytových domů, když vynášel koš s odpadky," vylíčila zatčení loni v říjnu Iva Kormošová. Podle ní se pachatele podařilo najít díky titěrné práci kriminalistů a také díky tipů lidí, kteří muže poznali na zveřejněném záznamu z kamer.

Vyděrači vytáhli pistoli.
Policie obvinila vyděrače, svou oběť zatarasili autem a vytáhli na ni pistoli

Muži za krádež, poškození cizí věci, loupež a vydírání hrozilo až deset let ve vězení. Nakonec dostal J. K. úhrnný trest odnětí svobody v trvání sedmi let. Navíc má zaplatit škodu poškozeným. Pykat za své činy bude ve věznici s ostrahou. V současnosti je ve vazební věznici.

Státní zástupce se vzdal práva na odvolání. Obhájce si po konzultaci s obžalovaným zatím lhůtu na odvolání ponechal.