Scénář je stále stejný. Na začátku se ozve zvonek a za dveřmi zpravidla mladík v uhlazeném oblečení, který se prokáže jako zástupce energetické společnosti. Často pod záminkou kontroly elektroměru, záloh za elektřinu či výše plateb pak převážně seniory přesvědčí k tomu, aby ho pustili do svého bytu. Důvěřiví lidé netuší, že za neočekávanou návštěvou se skrývá lest, která je má nenápadně přesvědčit o tom, aby podepsali novou smlouvu s jinou společností. V posledních dnech a týdnech podobných neohlášených návštěv přibývá i na Královéhradecku. „Můžeme říci, že v případě Královéhradeckého kraje se jedná od začátku roku o desítky případů,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík s tím, že falešné kontroly se snaží získat důvěru zákazníka nepravdivými informacemi a přimět ho k podepsání smlouvy. Často se pak vydávají za zaměstnance ČEZu, jindy i za zaměstnance skutečných či fiktivních úřadů.

„Na Trutnovsku zkoušeli pracovníci nejmenované společnosti, kteří se představili jako pracovníci naší firmy, přemlouvat k podpisu starší lidi v důchodovém věku. Když viděli, že nechtějí podepsat novou smlouvu, tak pod nátlakem řekli, že pokud nepodepíší, vezmou si podpěrné body včetně venkovního vedení nízkého napětí a elektrika ve vesnici nepůjde,“ dodal k praktikám podvodníků Roman Gazdík.

„Obětem“ těchto návštěv pak zpravidla zbudou jen oči pro pláč, protože si až později uvědomí, že podepsali něco, co nechtěli. A pokud ano, tak k podpisu byli zmanipulováni minimálně falešnou identitou pracovníků. „Na místě nic nepodepisovat,“ důrazně doporučuje Roman Gazdík s tím, že pokud má jít o skutečně seriózní nabídku, nechá lidem obchodník čas na rozmyšlenou, a to i zpravidla několik dní.

O tom, že se s jarem podomní prodejci doslova vyrojili svědčí i to, že v poslední době jejich nárůst zaznamenali i hradečtí strážníci. „Obcházejí hradecké domácnosti a nabízejí lidem levnější tarify. Přestože nařízení města podomní prodej zakazuje, stále se setkáváme s prodejci, kteří i přesto, že riskují vysokou pokutu, snaží se občany přesvědčit ke změně dodavatele,“ uvedla za mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová s dodatkem, že od začátku roku městská policie řešila 14 takovým případů.

Lest po telefonu

Jelikož je podomní prodej zpravidla ve městech zakázán, našli si „falešní“ prodejci jinou cestu. Do domácnosti prostě předem zavolají a sjednají si schůzku. V takovém případě už jsou strážníci na jejich obchodníky krátcí. „Tímto způsobem obcházejí vyhlášky obcí o zákazu podomního prodeje, protože tvrdí, že v tomto případě nejde o podomní prodej, nýbrž domluvené setkání,“ doplnil za ČEZ Roman Gazdík.

Danajské žárovky

Lidé mají možnost od nově uzavřené smlouvy odstoupit. Měli by to však udělat co nejdříve a nečekat týdny či měsíce. Problém pro mnohé však často nastává, pokud k nově podepsané smlouvě dostanou „darem“ například úsporné žárovky. V takovém případě už je vypovídání darovací smlouvy složitější a může se výrazně prodražit. „Typickým příkladem jsou prodejci, kteří vás donutí podepsat smlouvu a jako dárek dostanete žárovky. I když od smlouvy v zákonné lhůtě odstoupíte, peníze za žárovky vám mohou být účtovány. Řešili jsme řadu případů, kde obchodník za žárovky účtoval dva tisíce korun právě s odkazem na darovací smlouvu,“ doplnil Roman Gazdík.