Už šestkrát trestaný Slovák Gabriel Nagy (27) podle obžaloby loni v červenci zaútočil v cele na L. J. (24). V noci, když měl jistotu, že mladík po prášcích na spaní tvrdě usnul, vytáhl z úkrytu v bezpečnostním rámu okna půlmetrovou tyč a připravil si ji na horní lůžko palandy. Pak vzal kovovou lžíci a pokusil se ji ostrým koncem zarazit do oka spoluvězně, který spal na dolním lůžku. Oko nezasáhl, vzápětí však popadl tyč a začal s ní spícího mlátit. Muž se naštěstí vzbudil a podařilo se mu přivolat pomoc.

Vražedné zbraně: Lžíce a tyč

Gabriel Nagy včera u Krajského soudu v Hradci Králové nezapíral a svůj čin podrobně popsal. Řekl však, že ho k němu vyprovokoval J. L., který po něm požadoval, aby ho „sexuálně uspokojil“. „Vyhrožoval mi, že na mě pošle kamarády, když mu nevyhovím,“ řekl obžalovaný. Proto se podrobil, ale když J. L. usnul, rozhodl se, že ho zavraždí, a pak ze světa sprovodí i sám sebe.

Nejdříve ho prý chtěl udusit prostěradlem. „Ale pak jsem se rozhodl, že to bude lepší tou tyčí, protože jsem si myslel, že L. J. je silnější než já,“ uvedl Nagy. Oko prý chtěl oběti vypíchnout proto, aby jí ztížil případnou obranu.

Poškozený včera u soudu odmítl, že by po obžalovaném požadoval sexuální uspokojení, popřel i to, že by mu vyhrožoval. „Vzbudil jsem se, když mě mlátil tyčí,“ řekl. Nagy ho prý uhodil asi dvanáctkrát.

Znalec: Lžíce mohla poranit mozek

Soudní znalec Petr Lacina včera uvedl, že oběť neutrpěla závažnější poranění. Ve stísněném prostředí dolního lůžka palandy totiž bylo na útok tyčí málo místa a navíc tam bylo i špatně vidět. Znalec však připustil, že kdyby se útočník trefil ostrým koncem lžíce do oka, napadený by o tento orgán pravděpodobně přišel a lžíce by navíc mohla proniknout až do mozku.

Další znalec, sexuolog Petr Weiss, konstatoval, že obžalovaný trpí vážnou poruchou osobnosti a poruchou sexuální preference, mimo jiné má prý sadomasochistické sklony. Proto navrhl ústavní sexuologickou léčbu. Možnost jeho nápravy označil za málo nadějnou. „Ale v budoucnu bude závislá na úspěšnosti nařízené léčby,“ konstatoval.

Státní zástupce Milan Šimek žádal pro Nagyho 15 let vězení za pokus o vraždu a ochranné psychiatricko-sexuologické léčení.

Obhájce: Bylo to ublížení na zdraví

Naopak podle obhájce se Nagy dopustil jen ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. „Bylo to v důsledku předcházejícího zavrženíhodného jednání poškozeného,“ prohlásil.

I podle soudu se však obžalovaný dopustil pokusu o vraždu. „Jen díky nahodilým okolnostem a obraně poškozeného nedošlo k fatálním následkům,“ řekl předseda senátu Miroslav Veselský a dodal, že tím myslí jak nebezpečí smrti napadeného, tak i úmysl obžalovaného spáchat sebevraždu. Soudce však ocenil, že se muž k činu přiznal – a bez vytáček.

Vedle třinácti let vězení musí Nagy podle rozsudku podstoupit také psychiatric-ko-sexuologické léčení a zaplatit zdravotní pojišťovně 3400 korun za ošetření zraněného.

Rozsudek je pravomocný.

Superstar, Gandalf a elfí královna
V roce 2015 Nagy posílal na ministerstvo spravedlnosti dopisy, v nichž hrozil útoky, pokud nebudou vyměněni porotci v televizní soutěži Česko hledá superstar. Zvláštní korespondenci vedl nedávno i s Krajským soudem v Hradci Králové, tentokrát s odkazy na slavnou knihu Pán prstenů. Pod pohrůžkou zabití žádal, aby jednání v jeho případu bylo zrušeno. Sám sebe prohlásil za Saurona, pána Temné věže, předsedu senátu nazýval Gandalfem a státní zástupkyně, která na něj vypracovala obžalobu, byla podle něj „elfí královna“. Ve středu se za to omluvil. „Bylo to vyventilování vzteku na paní státní zástupkyni, která je hodně přísná a kontroverzní,“ vysvětloval.

„Satanista“ útočil vroucí vodou
Podle výčtu z rejstříku trestů, který včera zazněl u soudu, obžalovaný není žádný beránek. Poprvé byl odsouzen za loupež, kterou spáchal, když mu ještě nebylo 18 let. Pak následovaly tresty za ublížení na zdraví a výtržnictví, čtyři loupeže v hernách a na benzince a požár, který založil na ubytovně.
Napadení spoluvězně se dopustil už v roce 2012, kdy na spícího muže vylil téměř dva litry vroucí vody z rychlovarné konvice, a pak ho mlátil násadou koštěte. U soudu tvrdil, že si před činem nasadil na hlavu černou kápi a modlil se k satanovi, aby do něj vstoupil démon. Dostal za to šest let vězení. Napadaný muž utrpěl vážné popáleniny a následky si ponese do konce života.
Předposlední trest Nagymu vyprší v roce 2020. Pak si začne odpykávat ten poslední.

Kde vzal tyč?
Tyč, kterou Nagy útočil, paradoxně patřila napadenému. Původně přes zeď spojovala postele v sousedních celách. L. J. ji vytáhl údajně proto, aby šlo dostávat cigarety z cely do cely.