Jeho matka, třicetiletá Ivana N. z Jičínska. s ním měla podle obžaloby třást minimálně dva měsíce tak silně, že mu způsobovala dlouhodobé a stupňované fyzické i psychické útrapy.

Miminko utrpělo krvácení do mozku

V polovině listopadu 2010 měla synka dokonce z výšky dvaceti centimetrů hodit na stůl, přičemž mu poranila hlavu.

„Utrpěl krvácení pod tvrdou lební plenu nad levou mozkovou polokoulí staršího data a čerstvé krvácení nad oběma mozkovými polokoulemi s ložisky ischemie v levé mozkové polokouli a dále krvácení do sítnic obou očí a do sklivce vlevo," píše se v obžalobě.

Tato zranění lékaři popsali jako takzvaný Shaken Baby Syndrom, tedy intenzivní třesení dítětem s prudkými pohyby jeho nefixované hlavy a krku zepředu dozadu oproti trupu.

Tímto zacházením, které však jeho matka včera před senátem soudu se slzami v očích a třesoucím se hlasem popřela, způsobilo chlapečkovi krvácení do mozku.

Vypadal jako hadrový panáček

„Dva měsíce po porodu bylo všechno v pořádku. Pak začal syn pořád plakat, měl křeče a nic nezabíralo. Neustále křičel, nechtěl jíst. Chovala jsem ho, houpala, vozila v kočárku a drncala s ním přes práh," vypovídala u soudu obžalovaná žena, která má v současné době syna opět ve své péči.

Jak však k vážným poraněním dítěte došlo, nedokáže matka samoživitelka pracující v zemědělském družstvu na Jičínsku vysvětlit.

„K ránu se zase vzbudil se silným pláčem. Položila jsem ho na přebalovací pult. On se najednou nemohl nadechnout. Když jsem ho zvedala, šly mu ručičky, nožičky i hlavička dozadu. Byl jako hadrový panáček. Nedýchal, jen vzlykal," popisuje matka situaci do příjezdu záchranky. Z jičínské nemocnice převezli hocha do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde mu po týdnu hospitalizace zjistili krvácení do mozku.

Zdravotní pojišťovna, která se připojila k obžalobě, žádá za péči o nezletilého chlapce téměř devadesát tisíc korun.

Za týrání svěřené osoby hrozí matce až osm let ve vězení. Podle státní zástupkyně by ale mohla být trestní sazba i zvýšena.