Po dvou dnech pátrání policie z činu obvinila třiadvacetiletého mladíka, který se přiznal, že bezdomovce napadl. Kriminalisté v těchto dnech navrhli státnímu zástupci, aby  na muže podal obžalobu. Pokud ho soud uzná vinným,  hrozí mladíkovi až šestnáct let vězení.

Šel muži domluvit, ale pak ho napadl

Litevec Tomas žil v Česku několik let. U Metuje nedaleko hranic s Polskem si vybudoval provizorní obydlí a často chodil do blízkého obchodního domu Albert. Tam se potkával s jinými bezdomovci a pil alkohol. S jeho chováním však měla problém ochranka obchodu.

„Zástupce bezpečnostní agentury zajišťující ochranu obchodního domu se domluvil se svým známým, aby mu pomohl tento 'problém' řešit," informovala policejní mluvčí Ivana Ježková.

Jednoho odpoledne proto vyrazili za bezdomovcem, aby mu domluvili. Jenže mladý muž Tomase několikrát udeřil lahvemi od vína do hlavy. „Potom z místa odešli a zanechali těžce zraněného muže bez pomoci," uvedla mluvčí.

Litevec zůstal ležet na břehu Metuje a několik hodin umíral.

Policie: Nechtěl bezdomovce usmrtit

„Už na počátku vyšetřování bylo zřejmé, že muž zemřel násilnou smrtí," upozornila Ivana Ježková.  Pitva prokázala tržně zhmožděné rány na hlavě, vpáčené zlomeniny temenní a spánkové kosti a rozsáhlé zhmoždění mozku s nitrolebním krvácením.

Policie případ nejdříve vyšetřovala jako vraždu a požádala o pomoc veřejnost.

Když se informace objevily v médiích, přihlásil se policistům zástupce bezpečnostní agentury se svědectvím z místa činu, a to vedlo k dopadení pachatele.

Muž se přiznal, ale z vyšetřování vyplynulo, že bezdomovce nechtěl usmrtit. Při výpovědi připustil, že se mu situace vymkla z kontroly a že „to přehnal". Proto ho policie  neobvinila z vraždy, ale ze zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti.

„Obviněný muž je dle našich evidencí doposud netrestaný, ale je známý svou výbušnou povahou a fyzickou zdatností," uvedla mluvčí. Mladík v minulosti pracoval jako vyhazovač z barů a diskoték, živil se také ochranou lidí a majetku.