Tři roky hrůzy, bolesti a beznaděje prožívala osmašedesátiletá seniorka z Novobydžovska. Podle všeho ji týral nastávající zeť. Příběh nemá šťastný konec. Následky posledního ataku nebohá žena nepřežila.

Seniorka v bezvědomí, muž ve vazbě

Policistům se případ dostal na stůl loni v červenci, kdy se seniorka v bezvědomí ocitla v hradecké nemocnici. Utrpěla těžký úraz hlavy. Policie zjistila, že vážné zranění pravděpodobně ženě způsobil osmatřicetiletý muž – druh její dcery, která ve společné domácnosti také bydlela. Muž skončil vzápětí ve vazbě.

Vyšetřovatelé zjistili, že se pachatel měl dopouštět děsivého týrání po dobu tří let.

Důchodkyně musela žebrat o jídlo

„Poškozenou, která žila v otřesných podmínkách, opakovaně psychicky i fyzicky napadal a odebíral jí finanční prostředky ze starobního důchodu, které utrácel za alkohol. V důsledku toto si žena nemohla obstarat základní životní potřeby – zejména jídlo, o které chodila prosit k sousedům. Sama však muži musela donášet stravu," doplnila hrůzné detaily policejní mluvčí Lenka Burýšková.

„Podařený" zeť navíc seniorku nutil chodit s pytlem pro uhlí do okolních obcí a pro dřevo do lesa na otop, i když nebohá seniorka sama pobývala v místnosti bez topení. Když nesplnila jeho požadavky, fyzicky ji napadal. V jednom případě žena neuposlechla a muž ji měl opařit horkou vodou, kterou jí z konvice nalil do obličeje.

Oběť útrapám podlehla

„Tragické na celé události je zejména to, že poškozená v průběhu vyšetřování přibližně měsíc po hospitalizaci v nemocnici zemřela. Policejní komisař proto přibral znalce z oboru zdravotnictví, odvětví soudního lékařství, aby se mimo jiné vyjádřil k příčině úmrtí. Znalec ve vypracovaném posudku později konstatoval, že smrt poškozené ženy byla v příčinné souvislosti s jejím zraněním, které utrpěla," dodala policejní mluvčí.

Policisté v těchto dnech ukončili vyšetřovaní otřesného případu, při jehož líčení běhá mráz po zádech. V dalším sledu se jím bude zabývat soud. Obviněnému muži, který však svoji vinu stále popírá, hrozí trest odnětí svobody od pěti do 12 let.

Psycholog: „Je to jen vrchol ledovce"

close Jan Lašek info Zdroj: DENÍK/David Taneček zoom_in Proč lidé týrají druhé a jak tomu předcházet? Z jakého důvodu je okolí často lhostejné? Na tyto otázky odpověděl Deníku psycholog Jan Lašek.

Jak může někdo takovým způsobem druhému ubližovat? Vždyť to si normální člověk nedovede představit…
Máte pravdu, normální člověk ne. Ale agresivní psychopat to zvládne bez problému. Je to také odraz výchovy a rodinného prostředí takového člověka. Řešit se to dá - jednoduše řečeno - v prvních třech letech života, které jsou při vývoji člověka důležité. Nutná je i přísná represe a tvrdé tresty. Bohužel je tento případ jen vrcholem ledovce, takových případů je mnohem víc, jen se o nich neví.

Tato seniorka snášela týrání tři roky. Proč se podle vás neobrátila na policii a proč nezasáhli ani sousedé, ke kterým chodila pro jídlo a kteří o její situaci věděli?
Senioři mají strach. Pokud jsou psychicky v pořádku, vítězí obava z ostudy. Také si říkají, že se situace už jistě nebude opakovat. Dalším důvodem jsou výhrůžky agresora násilím a smrtí. A strach má často i vzdálenější okolí. Tento agresor si nejspíš vybudoval takovou plochu, na kterou se ostatní báli vstoupit.

A jak je to s partnery takových agresorů? Proč jejich chování omlouvají?
Většinou jsou to ženy, které se bojí být samy. Chtějí si partnera udržet stůj co stůj. Jsou schopné vše omluvit a překroutit. Nakonec se od nich dozvíme, že „oběť byla sama agresorem".