Během hlavního líčení zemřel jeden z přísedících senátu, a proto jednání muselo začít znovu.

Když se letos již druhý proces blížil ke svému závěru, vrchní soud dosavadní jednání zrušil a nařídil, aby se konalo opět od počátku. Uznal totiž stížnost hlavního obžalovaného Libora Stryky, že byl krácen na svých právech. Zejména se mu nelíbilo, že jeho obhájce ovlivní soudní řízení tím, že nechal číst některé spisy, aniž k tomu měl jeho svolení.

Stryka si již v minulosti stěžoval na podjatost hradeckého soudu, avšak vrchní soud jeho námitku zamítl.

V pátek krajský soud zahájil již napotřetí hlavní líčení výslechem obžalovaných. Jako první vypovídal Libor Stryka. Ten stejně jako v předchozích jednáních opět obžalobu odmítl. „Nic o tom nevím, nic jsem nezařizoval, žádné peníze jsem neobdržel,“ říkal Stryka jako přes kopírák v soudní síni, když se vyjadřoval k jednotlivým žalovaným případům pojistných podvodu. „Mé obvinění je na základě lživých výpovědí mých spoluobžalovaných. Je to asi jejich taktika,“ dodal.

Podle obžaloby se dvaadvacet mužů a žen dopustilo pojistných podvodů v době od června 2003 do října 2005.

Celková škoda přesahuje pět milionů

Hlavními obžalovanými jsou Libor Stryka, Tomáš Polívka, Jaroslav Blažek a Vladimír Akrman. Ti na pardubických pracovištích a kontaktních místech pojišťoven Alianz, České spořitelny, Kooperativa měli uzavírat smlouvy o havarijním pojištění vozidel i o placení pojistného. Pak sami nebo s dalšími obžalovanými osobami měli zinscenovat fingované dopravní nehody jako škodní událost.

Celková škoda, která vznikla pojišťovnám vyplacením pojistného, přesahuje pět milionů korun. Výplatu zhruba 1,6 milionu korun pojišťovny neuskutečnily, protože trestná činnost vyšla najevo. Někteří z obžalovaných měli také fingovat odcizení motorových vozidel na Slovensku. V případě prokázání viny organizátorům podvodů hrozí pět až dvanáct let vězení.

Nové hlavní líčení u hradeckého krajského soudu je zatím naplánováno až do konce příštího týdne.