Z úvěrového podvodu se bude před krajským soudem od zítřka zpovídat Vladimír Grygar z Prostějova. Obžaloba mu klade za vinu, že zpronevěřil téměř celou částku z šesti milionů korun, které dostal od hradeckého magistrátu na stavbu nových varhan pro zdejší filharmonii.

„Z celkově poskytnuté účelové dotace ve výši šesti milionů korun užil k výrobě koncertních varhan pro Filharmonii Hradec Králové pouze 637 870 korun, zbytek pak použil k jinému účelu. A to zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary na Vyškovsku, na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu. Následkem toho způsobil statutárnímu městu Hradec Králové škodu ve výši 5 362 130 korun,” píše se v obžalobě.

Proces bohužel nic nezmění s trápením, které kýženou stavbu varhan pro hradeckou filharmonii už šest let provází.

Posledním hřebíkem bylo, když hradečtí zastupitelé před více než měsícem odmítli nadačnímu fondu Varhany pro Filharmonii Hradec Králové dát půl milionu korun na marketingovou a mediální kampaň. Ta měla pomoci výrobu varhan financovat. Mistrovský nástroj má být druhým nejvýznamnějším v republice hned po varhanách v po pražském Rudolfinu.

Původně oslovený Grygar varhany začal stavět v roce 2005, ale zůstalo pouze u slibů. Když se zjistilo, že poskytnuté peníze skončily v trapu a varhany nechal Grygar nedostavěné, nadační fond na něj podal trestní oznámení a snaží se sehnat nové peníze na dostavbu varhan. To se mu však stále nedaří.

„Část varhan za přibližně čtyři miliony korun už řemeslníci vyrobili. Nicméně ještě je potřeba sehnat přibližně deset až dvanáct milionů korun. Vytvořili jsme spolu se společností AAG marketingovou strategii, na jejíž realizaci potřebujeme peníze,“ vysvětluje Luboš Janhuba z nadačního fondu.

Hradečtí zastupitelé však prosbu o půl milionu na podpůrnou kampaň pro sehnání prostředků na svém jednání na začátku října nevyslyšeli.

„Město by určitě mohlo vytvořit svou vlastní kampaň, možná i lepší než nadační fond, za nižší finanční prostředky,“ argumentoval například zastupitel města Martin Dvořák.