Hlavní líčení začalo už v únoru. Obžaloba má celkem 28 bodů a obsahuje mimo jiné obvinění ze zapalování vozů, vyhrožování pistolí, mačetou či požárem, útok boxerem i krádeže se statisícovou škodou. Muži (24 až 42 let) z Pardubic a Chrudimska vinu odmítli.

Nejzávažnějším bodem obžaloby je křivé obvinění z vraždy. Dva členové skupiny údajně chtěli v roce 2011 vydírat muže z Pardubic, a proto křivě obvinili jeho syna z toho, že je napadl nožem. Mladík byl obviněn z pokusu o vraždu a ublížení na zdraví a byla na něj uvalena vazba.

Milan  (35) a Jan (33) Hermanovi mladíka i před soudem označili za útočníka. Jeho otci pak vzkazovali, že změní výpověď, pokud jim vyplatí pět milionů korun nebo na ně převede dva byty. Hrozili také, že mu hodí do bytu granát a že ho zabijí.

Mladíkovi se však podařilo dokázat, že na místě činu nebyl, a soud ho před časem osvobodil.

Milan Herman u hlavního líčení nevypovídal, jeho bratr však trval na tom, že se křivého obvinění nedopustili. „Dodnes jsem stoprocentně přesvědčen, že to byl on," prohlásil. O otci mladíka tvrdil, že se „provokativně" projížděl kolem jeho domu v mercedesu a posunky naznačoval, že mu ustřelí hlavu. Jeho kamarádi jsou prý Romové a policejní informátoři. „Já se jich bojím," řekl Herman.

Herman odmítl i další části obžaloby, zejména bod, v němž je viněn, že vydíral muže a požadoval po něm 20 tisíc korun. „Nevyhrožovali jsme mu. To by byla sebevražda," ohradil se u soudu. Podle něj muž spolupracuje s policií a už deset let „dodává lidi do vazby".

Svou vinu popřeli i další obžalovaní. Někteří uvedli, že  spoluobžalované téměř neznají.

Mimo jiné odmítli i to že by oloupili dvě ženy. Podle obžaloby si u nich jedna z nich objednala odvoz z Hradce Králové do Pardubic, ale ačkoli jim zaplatila předem, chtěli po ní další peníze. Když  odmítla, donutili ji vystoupit z auta a jeden z nich ji napadl, poranil jí hlavu a rameno a uloupil jí nákup a osobní věci.
Podle obžalovaných však jedna žena jela do Hradce krást a druhá si vše vymyslela.   (bn)