Střelec, 42letý strážník P. K.Obětí šíleného strážníka zdejší městské policie, který v neděli v noci ve svém volnu v amoku začal střílet na ochranku zdejší diskotéky, je 23letý syn známého kameramana televize Prima Radek. Jeho o dva roky starší bratr Lukáš, který mu přiběhl na pomoc, skončil s těžkým zraněním v pardubické nemocnici a jeho stav je kritický.

Vyšetřovatelé dokonce včera večer stanovili předběžnou kvalifikací případu na vraždu a dvojnásobný pokus o vraždu. Střelec totiž poté ohrožoval pistolí i třetího bratra, majitele diskotéky, který svým sourozencům přiběhl na pomoc.
Z tragédie je na kolenou celé město a ani velitel strážníků Jaromír Antl nedokáže čin bývalého státního policisty, 42letého P. K., který do městské policie odešel před zhruba sedmi lety, pochopit.

„Byl to normální strážník, žádné problémy s ním nikdy nebyly, ani žádné duševní jsem na něm nikdy nezpozoroval. Důvody jeho odchodu od republikové policie neznám, zcela jistě však nebyly kvůli nějakému trestnímu excesu," řekl Antl. A dodal, pistole, ze které před diskotékou střílel, nebyla služební.

„Neumím si to vysvětlit, byl to spolehlivý člověk," přisvědčil starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Tragédie mohla být trojnásobná. Když P. K. z bezprostřední blízkosti zastřelil a postřelil dva mladší bratry, poté přiložil hlaveň své soukromé pistole ještě k hlavě nejstaršího z bratrů, jenž je majitelem diskotéky. Kulka z ní nevyšla jen díky tomu, že už neměl nabito. Napadený útočníkovi zbraň z rukou vykopl a začal své bratry oživovat.

Na počátku incidentu, který se stal půl hodiny po půlnoci, údajně byla neochota ochranky diskotéky v Pivovarské ulici, již tvořili oba mladší bratři, pustit P. K. a další dva jeho kumpány na diskotéku bez placení. Ten se měl začít ohánět policejním průkazem. Když to nepomohlo, někdo použil jako další nátlakový argument dávku pepřového spreje. Na cestě už byla státní policie, jenže atmosféra houstla a když – podle svědků – začal Radek utíkajícího P. K. pronásledovat, ten se otočil, vytáhl pistoli a na místě ho několika ranami zastřelil. Pak zasáhl i přiběhnuvšího Lukáše. Celkem mělo padnout až šest výstřelů.

Policie dva lidi včetně P. K. zadržela a celý včerejšek je vyslýchala, zatím ale nevznesla žádné obvinění. „Vyslýcháme i další svědky," uvedla policejní mluvčí Jitka Vavřinová. Zatím není ani jasné, kdo konflikt vyprovokoval. Třetí z trojice kumpánů je na svobodě.

Útoky policistů na civilisty
Ve východních Čechách není tento případ, kdy policista ve svém volnu zabil člověka, první. V květnu roku 2008 policista státní policie Jiří Jungman zastřelil v opilosti v Trutnově člověka soukromou legálně drženou zbraní. Muž na místě zemřel. Pražský vrchní soud jej v červnu 2013 poslal na šest let do vězení, když výrazně zpřísnil verdikt královéhradeckého krajského soudu, který mu v prosinci 2012 vyměřil dvouletý podmíněný trest. Místo za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky ho potrestal za zabití ze strachu nebo úleku.